Заглавие: "Тревожни хора"
Автор: Фредерик Бакман
Жанр: съвременен
Топчеста оценка: 4 звезди
Издателство: Сиела
Бележка: четена за читателски клуб Орбита
![]() |
Отмъкната клубна снимка :D Моите "уши"са тези в дясно . |
"Не го мога. Аз съм разхвърлян човек. При мен нещата и хората се проявяват отведнъж, припомнят нещо много далечно, несвързано. Такава съм. На подреденост ще се науча.... известно кога. Когато се подстригват мравките."
![]() |
Има различни причини да гледаш "Призрака". Най-добрата е, да не се лъжем, Габриел, втората - да забравиш, че си гледала Акира. |
Заглавие: "По книгата ще ме познаеш"
Автор: Али Бърг, Мишел Калъс
Издателство: Софтпрес, Сторител (ел.книга)
Жанр: комедия, романтика
Топчеста оценка: 3звезди
Бележка: четена за читателския клуб на Ели.
Франки е млада книжарка, която се чувства изпаднала в дупка - любовният ѝ живот не върви, а литературното ѝ поприще не е посрещнато радушно от критиците. Един ден с най-добрата си приятелка Кат им хрумва идея - и Франки започва да оставя по автобусите копия на любимите си книги, където оставя бележки на евентуалния читател, запленен от историята, да се свърже с нея. Защото какво би могло да е по-добра препоръка за някого от книжния му вкус?
А вкусът на Франки е несъмнено висок - от класиките на Остин и неслучайно избрания псевдоним, с който подписва съобщенията си - Скарлет О; до модерните гиганти като Харуки Мураками и Джеймс Джойс. Тя очаква идеалният ѝ любим да споделя тези вкусове... но изведнъж в книжарницата влиза Съни - неустоимо готин и твърдо вярващ, че "Дивергенти"и "Здрач"трябва да оберат всички налични литературни награди.
Мненията за тази книга, които срещам са полярни - хората или много я харесват, или им харесва да я мразят. Аз имах много големи надежди за нея, защото щеше да засегне една много интересна тема - тази за книжния снобизъм, и то под формата на романтична комедия, а всичко е по-хубаво с щипка любов и хумор. Та, мен "По книгата ще ме познаеш" (може ли между другото да изтъкна, че преводното заглавие ми харесва повече от оригиналното в случая?) не ме възмути супер много или погнуси или някой друга силна дума, която съм чувала по неин адрес; но определено не оправда очакванията ми. Завръзката беше така обещаваща... но всъщност този въпрос остана много недоразвит! Мислех си, че сюжетът на книгата ще бъде нещо подобно: докато Франки осъществява плана си с книжните срещи на сляпо, литературните разговори със Съни бавно пропукват непревземаемата крепост на литературните ѝ вкусове . YA жанрът постепенно си проправя път сред четивата ѝ, а накрая и Съни - в сърцето ѝ. За мое съжаление обаче отношенията между Франки и Съни почти не засягаха тази пропаст между вкусовете. Всъщност Франки започна да чете тийн литература чак в последните може би двайсетина страници, и то доста по принуда. Нямаше я тази идея за приемане на чуждите вкусове и предпочитания, заради която първоначало исках да прочета книгата.
Първата половина на книгата бе всъщност доста симпатична, макар че както казах, не тръгна в желаната от мен посока. Беше изпълнена с много забавни и ежедневни моменти, а аз по принцип харесвам, когато има малко slice-of-life действие в книгите, с което да опозная повече героите. Франки ми допадна в много отношения, а Кат може и да ме шашваше най-редовно, но ми хареса динамиката между двете приятелки. В поведението на Кат мога да посоча много простъпки, но тя беше вярна приятелка, която винаги ще е до Франки (освен ако много не ѝ се ходи до тоалетната). Момчетата пък бяха направо нереално идеални - като се почне от въобържения с куки за плетене Клод до Съни, та дори и Себ. Е, като изключим някои от попаденията за срещи на Франки... Но да, първите стотина и повече страници искрено ме забавляваха с басовете за литературни вкусове, кръщенетата на костенурки и странни планове за отмъщение.
Във втората половина на книгата обаче, двете главни героини, Кат и Франки, правят купища погрешни решения. Абсолютно виждам какво поражда гнева на читателите, които влизат в хейт-клуба на "По книгата ще ме познаеш". Това, което донякъде спасява героите е, че те всъщност не са лоши хора. О, да, взимат отвратителни решения, и не ги оправдавам! Дори, освен очевидно ужасните постъпки, като изневярата, ми се иска да обсъдим и някои други простъпки. Например, докато романът напредваше, се чувствах все по-кофти да чета блог-писанията на Франки за несполучилите срещи с литературните ѝ кавалери. Не само заради очевидното - че ходи на срещи вече след като установи сериозна връзка със Съни. А и защото ми стана некомфортно от доста подигравателния ѝ тон на места. Като изключим някои откровено неприятни персонажи като сталкъра; в болшинството си това бяха мъже, които спонтанно и с надежда бяха откликнали на възможността да намерят половинка, с която да делят любовта си към книгите. Как ли би се почувствал Том, ако някой ден разбере, че въпреки всичките си старания в интернет е известен само с лошите си целувки?
Това, което обаче не спаси романа, че той просто не разгърна потенциала си и в това направление - да бъде роман за грешките и заслужената и извоювана прошка. Защото, нека си признаем като читатели - прощавали сме, особено на мъжете - герои, големи пропуски в поведението. Можем да простим и на Франки и Кат. Но събитията на финала се развиха твърде бързо и хаотично за мен, натоварвайки и бездруго омешания сюжет, а аз исках да видя повече как героите си заслужват щастливия завършек. Да речем, че Франки все пак свърши нещо, но краят на Кат го получихме съвсем втора ръка. Казусът на Кат би имал реално твърде много последствия, за да бъде решен с едно просто "Трябва да избереш какво искаш". Освен сюжетите на Франки и Кат, тук се наблъскаха още и писателската кариера на Франки (един подсюжет, който всъщност много ме заплени в началото), първата полу-детска полу-истинска любов; проблемът със семейството, което иска да е повече приятел, отколкото родител. Всъщност всяка от тези теми е страхотна, и може да запълни цяла книга, или поне една добре развита второстепенна линия. Но изобщо не ми хареса просто да се хвърлят така в това малко книжле, после да се смотат набързо в името на един щастлив, но необоснован завършек. Може би един епилог след година или повече би смекчил чувствата ми за края, но както бе сега, някак останах с чувството, че всичко това е едно затишие, преди нещата да се срутят.
И та така. "По книгата ще ме познаеш"е книга, която може да харесате или да ви ядоса, в зависимост от настроенията ви. При мен първата част ме забавлява най-искрено, намерих много хубави сюжети, но нито един от тях развит до степен да ми хареса. Да не забравя да спомена и една от основните подробности, които вървят заедно с книгата - списъкът с литература. "По книгата ще ме познаеш"е изпъстрена с цитати и споменавания на заглавия и автори, както на класики, така и на съвременна и популярна литература. Това я превръща в един вид доста забавно предизвикателство и преживяване за всеки запален читател. Списъкът с книги може да намерите на края на изданието и да проверите колко сте чели, а защо не и да се амбицирате да пробвате нещо ново.
Ако обичате такъв тип четива, изобилстващи от множество скрити литературни находки, обърнете внимание и на "Думи в тъмносиньо"на Кат Кроули. Там също има книжарнички, приятелство и любов, а ревю на нея има ето ТУК.
Заглавие "Прикачен"
Автор: Рейнбоу Роуъл
Издателство: Егмонт
Жанр:съвременен, романтика, slice-of-life
Топчеста оценка: 3 - 3.5 звезди
Бележка: четена за читателски клуб Орбита
Линкълн не е особено удовлетворен от работата си. Гръмки титли като "контрол на сигурността"всъщност значат, че той прекарва нощите, четейки чужди имейли и скастряйки авторите им. Когато обаче попада на кореспонденцията на Бет и Дженифър, той не само не им прави забележка. Той продължава да чете писмата им вечер след вечер и скоро има чувството, че ги познава - Дженифър и страховете ѝ от майчинство, Бет и вечно дистанцираният ѝ приятел, музикантът Крис. Дори му се приисква... да опознае Бет по-добре. Дали тези чувства към момичето зад екрана ще успеят да го накарат да излезе от сенките?
"Прикачен"е първата ми среща с Рейнбоу Роуъл, и доколкото разбирам, е първа книга и за нея. Да си призная, очаквах да ми хареса повече, но преди да пристъпим към тази част на ревюто, ми се ще да обсъдим нещо друго.
Ретро. Не знам дали някой друг се е почувствал така, но аз бях малко в културен шок, когато зачетох книгата. Този формат на имейлите? Проблемът 2000? Шаная Туейн и Том Круз? Уинона и Бийтълджус? (Много готин филм, бтв). А "Титаник"тъкмо се е превъртял по кината, и никой си няма представа в какво парче ще се превърне Лео Ди Каприо след десетина години. Всъщност, в книжката има купища поп-културни споменавания, от книги, филми, музика и игри, и това е едно от нещата, които наистина ми хареса. Както си признах, за първи път чета Рейнбоу Роуъл, но съдейки по портфолиото ѝ, тя често прави реверанс към нърд и гийк културата, и заради това получава бонус точки от мен.
Сега, към самата история. Идеята е сладка, героите също. Всичките бяха големи душковци - Линкълн, Бет и Дженифър. Голям фен съм на факта, че Линкълн се оказа мощно, набито "фермерско момче", подходящо за отбора по американски футбол, а не клиширания кльощав зубър, невидял слънчева светлина. Поуката - ВСЕКИ може (и трябва) да е нърд! Бет и Дженифър бяха също чудесни, и това е женското приятелство, за което си умирам да чета и да виждам. Много топли бяха също и повечето второстепенни герои. Дорис - чистачката, с която Линкълн се сприятели, ми стана любима от тях, а също и целият му отбор за игра на "Подземия и дракони". В края на книгата най-сетне разкриха подробности за майката и сестрата на Линкълн - не много, и не достатъчно, но все пак се зарадвах на това, защото напрежението между двете беше подчертавано непрекъснато. О, и нека споменем Мич, защото е злато - въпреки че четохме за него не втора, а направо трета ръка.
Но макар че се четеше бързо - минах я за два дни и половина - историята същевременно се точеше тооолкова бавно. Това категорично е история от типа slice of life, или ежедневие. Това понякога ми харесва, понякога не - много зависи. Тук имах чувството, че нищо съществено не се случва половин книга и се заинтригувах истински чак към средата, когато се появи "Готиният тип"на Бет и веднага у мен се зародиха съмнения кой е той всъщност :D Дори и тогава обаче нещата продължиха с едно постоянно, почти влудяващо лутане. Това в голяма степен беше реалистично поведение... но ми дойде в повече. Все пак може би щях да го преглътна, ако финалът ме беше оставил доволна. А той беше някак... мех. Не ме разбирайте погрешно - аплодирам развръзките без излишно насадена драма. Но така въжделената среща между Бет и Линкълн беше толкова лишена от... всичко, с толкова скучни реплики, че направо развали всичко. Да не споменаваме, че беше наистина в последните страници на романа, и реално почти не видяхме Бет в действие.
Признавам, че "Прикачен"засяга много важни и хубави теми. От това за личното пространство и инфилтрирането му, до това сам да се откъснеш от своята удобна, мека, но всъщност задушаваща сфера на комфорт и да се обърнеш срещу статуквото. Да продължиш напред. Говори се за страх, панически атаки, бременност, загуба, вина, за онази особена завист, която изпитваш и която не пречи да са радваш и да желаеш всичко най-добро на отсрешния. И говори по един странно интимен, защото на практика надничаме в личната кореспонденция, и същевременно дистанциран начин, защото така и не срещаме Бет и Дженифър.
Отдавам заслуженото на "Прикачен". Но просто очаквах да ме докосне много по-силно, да ме забавлява повече, и не просто рационално да отбелязвам положителните ѝ страни. Все пак не мога да кажа, че останах разочарована, просто не съвсем удовлетворена. Оценката ми за книгата и до този момент се люшка между 3 и 4 звезди. Надявам се при следващата ми среща с Рейнбоу Роуъл (защото несъмнено планирам такава) да се реваншираме взаимно - тя със съдържание, аз с оценка :D
Въздъх. Не трябва, но май ще го направя - да, това е поредният четатон!
Знаете, че читателските събития с лек игрови елемент са ми слабост. А и Хогсмийд четатона миналия месец отпадна (да, организаторката беше оставила правилата и разреши, който иска да го прави. Но реших да се съобразя с решението да го отмени, въпреки че не бях напълно съгласна с мотивите ѝ. Но както и да е). Искам да кажа, че пак ме сърби да четатонствам.
The Reading Rush не е особено специфичен маратон. Искам да кажа, не е обвързан с някой свят, като Хари Потър; с жанр или с друга тема. Основното предизвикателство е да се прочетат 7 книги за 7 дни, като има съответно и 7 условия, и допълнителни предизвикателства за участници от Инстаграм и Ютуб.
Сайтът на събитието е ето ТУК. Трябва да кажа, че според мен не е много удобен и интуитивен; и явно не помни регистрацията ми от миналата година; но затова пък ти позволява да си събираш значки, а на мен толкова ми трябва, за да се зарибя.
Както издадох, и миналата година също участвах в този летен четатон, и всъщност се справих доста добре - 6 от 7 книги. Пост - тук. Тогава бях успяла да се организирам да имам и книжни, и електронни четива, и аудиокниги. Тази година темите са по-различни и май миналата ми харесваха повече, но ще видим какво ще излезе този път.
Я да видим какви всъщност са предизвикателствата за 2020:
1.Корица с цвят, отговарящ на зодиакалния ви камък. - Аз съм Водолей, и за зодиакален камък съм виждала посочен аметист, лазурит, лапис лазули и други; но като цяло все сини и лилави камъни. Затова и си избрах книга със синя корица - "Малка книжка за науката"на Ваня Милева. Получих я като подарък от Озон преди известно време и все ѝ се каня да я прочета, с тая сладка бавноходка на корицата :D2.Книга, която започва с The . Скучно предизвикатество според мен. Смятам да го разширя, като освен английско заглавие, започващо с The, тук включа и български заглавия, в които първата дума е членувана. Засега тук съм намислила "Сърцето в картонена кутия"на Светослав Минков.
3. Книга, която е вдъхновила филм, който вече си гледал. Хмм тук първоначално смятах да
включа Междузвездни войни Eпизод I - Невидима заплаха на Тери Брукс. Но де факто книгата не е вдъхновила филма, тя е направена по сценария на Джордж Лукас, т.е. ако искам да съм абсолютно прецизна, не отговаря на условието. Да си кажа честно, не съм сигурна дали ще вървя толкова по правилата, но ако реша да съм супер стриктна, тук ще се пробвам с "Хари Потър и стаята на тайните"на Дж. К. Роулинг. Тук поредността на вдъхновение е правилна. Както се похвалих и в предни постове, тази година получих като подарък новичък комплект от седемте книги, и с голям кеф прочетох първата.4. Прочети първата книга, която докоснеш. - поредното малко глупаво условие тази година. Тук смятам да пипна "Приключение в Долната Земя. Коледари срещу Хали" на Елена Павлова, защото ще имам възможност
да се срещна с авторката през август и искам да си я припомня. Друг вариант за тук, с по-малко страници, е "Домът на червея"на Джордж Р. Мартин.5. Прочети книга изцяло извън дома си. - За това условие ще се спра на аудио книга, която да слушам на връщане от работа. Избрах си "Пътят към дома става все по-дълъг"на Фредерик Бакман. Историята е къса, по-малко от два часа. Тази година за първи път се запознах с Бакман чрез "Тревожни хора" (ревю ТУК ) и реших непременно да пробвам и други негови книги.
6. Прочети книга в жанр, от който винаги си искала да четеш повече. - Това не е точно жанр, но винаги съм искала, и се старая да чета повече книги от български автори. Затова тук ще включа "Майката на дъщеря ѝ"от Даниела Петрова. Както сигурно знаете, тази книга е написана първоначално на английски и събра доста популярност в САЩ, като бе включена дори в читателския клуб на Опра Уинфри. Този месец, и дори тази седмица я четем заедно с локалния, но не по-малко хубав читателски клуб Орбита във Варна, и дори в неделя ще имаме възможност за видео включване с авторката!
7. Прочети книга, където цялото действие се развива на различен континет. Това условие е хем
лесно, защото е фасулска работа да си намери човек книга, където действието не се развива в Европа. Но същевременно не ми дава яснота дали мога да включвам фентъзи книги, които се развиват съвсем извън нашия свят, и дали зависи от това дали фентъзи светът е базиран на Европа? Отново, не съм съвсем сигурна дали ще играя съвсем по правилата и дали ще стигна до това условие. Тук мога да вмъкна книгата, която споменах по-горе, "В дома на червея", която е на съвсем друга планета.Това са седемте заглавия за седемте условия, които съм си набелязала засега. Има обаче голяма вероятност да въведа промени, да включа още нещо аудио или електронно.
Освен чисто читателските предизвикателства, има и допълнителни за Инстаграм и Ютуб . Инстаграмските веднага ги игнорирам. А въпреки че отскоро имам и Ютуб канал (нали знаете? Може да го намерите ето ТУК), не съм сигурна дали ще ми стигне времето и силите. Все пак, видео предизвикателствата са следните:
1. Направи ТБР видео, в което да споделиш заглавията, които имаш да четеш. Предвид, че пиша това в последния ден, ако не успея да снимам утре, явно ще съм пас
2.Направи Влог - ден по ден или за цялата седмица, като се опиташ да вмъкнеш: правене на чаша чай или кафе; да се облечеш като книга; и да разкажеш любимата си книжна история. Да снимам и публикувам всеки ден ми изглежда като същинска лудост... но да си призная, иска ми се да опитам да направя влог, харесва ми колко разнообразни и непринудени се получават.
3. Направи тага на Reading Rush - този таг или още не е публикуван, или аз него намирам. Но една част от сайта (като например добавянето на заглавия и страници, които си прочел) става активна чак след старта, та предполагам и с тага е така.
Това са поредните ми амбициозни планове ! :D Вие ще участвате ли в този летен четатон? Имате ли препоръки по някоя точка? Всъщност съм отворена към идеи за последната - континенталната - особено ако книжките са тънички :D
Заглавие: "Отвъдземя"
Автор: Тахере Мафи
Издателство: Ориндж
Жанр: приключенски, детски MG, фентъзи
Топчеста оценка: 4 звезди
В един свят изтъкан от пъстрота и магия, малката Алис е като бледо петънце - тя не само няма почти никакъв цвят с бледата си кожа и бели коси, но и почти никаква магия. Това обаче не я спира да мечтае и планира как ще намери баща си, който е изчезнал преди три години. Единствената ѝ възможност да го стори е да получи задача от старейшените на Ферникова гора, която да я прати извън селото. Когато обаче този шанс се проваля, ѝ остава да разчита единствено на Оливър - нейният пръв враг от училището, заради когото навремето са я изгонили. Той обаче твърди, че знае къде е баща ѝ - и двамата се хвърлят с главите напред в Отвъдземя - странна, опасна и изпълнена с дива магия и жестоки същества.
"Отвъдземя"е от ония книги, където е важно пътуването, а не целта. Може и да не остане така в литературата, но ми напомни (естествено, и дори може би търсено!) на Алиса в страната на чудесата на Луис Карол и "Това се случи на 35 май"на Ерих Кестнер. Прекрасни, фантастични приключения в абсурдни земи, където тръпката е във всяка стъпка и всеки малък детайл и изненада, а не в това, което всъщност те чака на финала (или в последната глава).
В началото си мислех, че Ферникова гора - родното място на Алис - е странно и прекрасно. Още от първите страници се влюбих в пищните описания на Тахере Мафи на този изтъкан от най-ярки багри, чувства и аромати свят. По-известната поредица на авторката никога не ме е привличала като анотация и сюжет, но ако пише така и там, може би ще се замисля да ѝ обърна внимание. Същите тези описания може и да подразнят или натежат на някои хора, но за мен те освен изключително приятни за четене, бяха и перфектният начин да опишат този свят. Беше ми забавно и как въпреки всичката привидна авангардност на това изключително пъстро селце, жителите му са всъщност доста праволинейни и закостенели в доста отношения. Много ми хареса и идеята за магичната система на света на Тахере Мафи, въпреки че не бе съвсем ясно обяснена и развита, за което съжалявах. Горе - долу разбрах връзката между цветовете и количествата магия, но така и не схванах как точно жителите на Ферникова гора си набавят тази вълшебна валута от финки и други монети. Просто им се появява в джобовете? Берат я? Или изтървах нещо? Оливър - спътникът, а по-късно и приятел на Алис, за разлика от малкото момиче, бе явно много по-богат на магия (и съотвено на магични пари) от нея. Тази тема, за разликата в статуса, всъщност бе много леко и хубаво вкарана в историята благодарение на тях двамата. Хареса ми, как този въпрос реално стоеше между тях, но не им пречеше изобщо в общуването (пречеше им само факта, че и двамата бяха инатливи като магарета :D )
"Хората са прекалено ангажирани да търсят логиката, въпреки че е най-безинтересна за постигане. - Поклати глава. - Правенето на магия - добави, е далеч по-занимателно от намирането на логика."
И нека магията на въображението се развихри!
Та, в началото си мислех, че Ферникова гора е невероятна. Но после пристъпихме в Отвъдземя! Тук всяка стъпка ни отнася към все по-фантастични места, със свои, още по-странни правила. Тахере Мафи определено се е развихрила и си признавам, че се кефех на всеки детайл. Несъмнено любимият ми беше за линийката, с която измерваш времето си по теглото ѝ. Е, и оригамените лисици от двуизмерния свят. Няма как човек да не си падне по оригамените лисици. Съжалявам само, че не посетихме достатъчно странни селца, с достатъчно странни неща и закони. Не ми стигна! В този ред на мисли, от една страна ми се искаше и финалът да е малко по-кулминационен. Имаше много неща, които, ако гледам рационално на книгата, бих искала да се ползват повече - освен основите на магията, самите способности на Алис, да участват повече случайно срещнати, като Време. Но както казах, това бе книга на пътуването и срещите, на пътя, не на целта. Една голяма част от чара беше в това.
Една линия обаче е доведена до финал, и то чудесен. Защото в крайна сметка това бе история за малко момиче, което търси баща си, а в крайна сметка намира и майка си. И верен приятел, и вяра в себе си. Какъв по-хубав край на книгата да искам?
"И понеже тя беше момиче, изтъкано от много повече добрина, отколкото омраза, му прости при условие и той да ѝ прости.
Лесна работа"
Заглавие: "Сблъсък"
Автор: Марин Трошанов
Поредица: ЛАМЯ ЕООД 3
Издателство: Фаетон
Жанр:ърбън фентъзи
Топчеста оценка: 5 звезди
Доста дълго отлагах написването на ревю за тази книга. В някои отношения тя ми хареса, в други - много ме ядоса. Ако сте видели оценката ми в звезди в Гудрийдс още миналата година, знаете, че ѝ дадох 5 звезди и си стоя зад оценката. Но точно в такива случаи ми е много важна и обосновката и писменото ревю, и затова за себе си знам защо ги пиша . Между другото, във видеото ми за цялата трилогия може да станете свиделети първа ръка на праведния ми гняв и ентусиазъм, или казано другаяче, хейт и хайп. :D
Та, в какво всъщност се корени раздвоението ми? Сюжетът и развитието на историята ми харесаха, но Миро... О, Миро страшно много ме ядоса и ме настрои срещу себе си. Това ми беше изключително кофти, особено предвид факта, че в предните книги това беше герой, спрямо когото може и да имах известни критики, но като цяло го харесвах и бях съпричастна към него. Но тук? Абсолютно не.
В ревюто си за втората книга бях споделила разни надежди и въжделения, че може би Лина и Миро ще останат заедно, след като в "Освобождение"станаха официално двойка. Дори си представях, че демоничното изображение на корицата принадлежи всъщност на Мая, изкривена и променена след годините заточение. Но реално погледнато, след спасяването на Мая, знаех, че това няма да е много вероятно. И не бях силно против това, нямах нищо срещу Мая. Просто не очаквах да стане така.
Накратко, Миро се държеше като абсолютен пръч с Лина. Беше груб, страхлив и отвратително неприятен. Не просто отказваше да внесе яснота в отношенията си с двете момичета - първата му любов Мая и Лина, която го беше подкрепяла през последните години и която официално обяви за своя приятелка в последната книга; но и бягаше от това по много гнусен начин. Измъкваше се дори когато му поставяха въпроса ребром, и се държеше ужасно, като буквално щеше да остави Лина на улицата. Изобщо, Миро се държеше толкова зле, все едно да я накара сама да се откаже, та да не му се налага изобщо да взима решения. Ъгх. А поведението на момичето беше безупречно предвид всичко, през което преминаваше тя с баща си и всичко останало. Стараеше се максимално да се постави на мястото на другите и подкрепяше Мая, въпреки че не беше длъжна.
Изобщо, както виждате, страшно набрах на Миро, и то праведен гняв, ако питате мен. Същевременно, ако не беше това отвратително поведение от негова страна историята сигурно нямаше да стигне до настоящия си финал. А аз като цяло съм доволна от него. Доволна съм от пътя до него, с начина, по който работеха заедно двете момичета, на задкулисната човешка намеса, на завръщането в играта на Боро - както ви разказвах за него в първата част, имам симпатии към този превъзпитан полицай, и гаджето му освен това е сладурана. Доволна бях и от кулминацията.
Така че ми е кофти, но и един вид се възхищавам на автора, че с цената на главния си герой е работил да постигне завършек, който е бил твърдо решен, че иска. Защото съм сигурна, че е бил наясно, че доизграждайки така Миро, героят му ще предизвика много негативен отклик у поне една част от читателите. За мен това също е един вид жертва на героя - дори може би по-жестока от това да му теглиш ножа драматично или по друг начин да го разкараш от сцената.
Единствената ми критика е може би, че предвид всичко, Миро не заслужаваше този хепи енд. В главата ми се върти един спин-офф, в който споменът за Лина, или още по-добре, демоничната ѝ същност не му дава покой. А тъй като в края на книгата е явно, че свръхестествените събития не са се оттеглили завинаги от нашия свят (за разлика от Миро, който подвива опашка), си е съвсем в реда на нещата младото поколение, в лицата на Роси и Марти, да продължи дейността на "ЛАМЯ ЕООД". С удоволствие бих прочела това алтернативно продължение. Или по-скоро - по-далечно продължение. Не виждам какво им пречи. Дори си пазят табелката!
Във всеки от томовете си "ЛАМЯ ЕООД"беше ангажиращо, бурно приключение - всяка част прочитах в рамките на ден-два, и затварях кориците с желание за още. Както виждате - включително и кориците на финалната книга. Може би с най-топли спомени ще си остана към първата книга, но ценя високо цялата трилогия. Ако се чудите дали да ѝ дадете шанс, наскоро видях, че Сторител вече има първи том в аудио вариант - ако сте абонати на услугата, нищо не ви струва да я пуснете и да прецените. А както подметнах по-горе, в моето видео за цялата поредица, може да станете свидетели както на един обзор на книгите - със спойлери, предупреждавам тук и в клипа! - така и на всичкия ми топчест хейт и хайп:
Заглавие: "Деца от кръв и кости"
Автор: Томи Адейеми
Поредица: Ориша #1
Издателство: Егмонт
Жанр: фентъзи, YA
Топчеста оценка: 3 звезди
Преди да почна да чета книгата, получих доста противоречиви мнения за книгата, но бях много ентусиазирана да я прочета, и се постарах да пристъпя с максимално неутрално настроение. И така - имаше моменти, в които книгата страшно много ми харесваше, но в други бях дълбоко несъгласна с нея.
"Деца от кръв и кости"ни пренася в Ориша - фентъзи свят, от който магията е изчезнала преди 11 години, когато кралят е тръгнал на кръстоносен поход да избие всички магове. Зели е наследничка на тези магьосници, но няма пробудени никакви вълшебни сили. Тя и подобните ѝ са преследвани и унижавани, считани за по-нисша каста. Един ден, започнал доста буреносно, тя взима рискованото решение да помогне на преследвано момиче на пазара. Тази девойка обаче се оказва не коя да е, а принцесата на Ориша - която освен това носи в себе си ключа към възстановяването на магията в цялата земя.
Сега, първо да кажа, че бях супер ентусиазирана да се запозная с фентъзи, вдъхновено от култура, различна от това, което виждаме най-често. Страшно се зарадвах, когато другарчета избраха "Деца от кръв и кости"и тя и още една книга ("Богове от нефрит и сенки") ме провокираха да направя онази фентъзи обиколка на света (първа част - ТУК ). И в това отношение книгата на Томи Адейеми не ме разочарова. Много ми хареса магическия пантеон, с който работеше и това, че е именно вдъхновен, а не просто базиран на вярванията в Африка. Имаме множество кланове/родове, всеки от който си има бог-застъпник и дори различни проявления на силата в рамките на един клан. Като култура, облекло и празници и делници също ми беше много интересно, и един от най-любимите ми епизоди в книгата беше в средата, на фестивала. Не само заради описанието на празненството, но ще се върна пак към това после. Светът на Ориша, в който се развива действието, също е само базирана на Африка, това иначе си е фентъзи свят и е готино, че имахме и карта. Има споменати и други царства и държави, някои с имена странно подобни на реалните И като заговорихме за географията на Ориша, да не подмина флората и фауната. В течение на разказа са споменати доста животни, също с подобни на земните имена, като леонера например. Като цяло още не съм сигурна за мнението ми относно тези наподобявания, НО. Изглежда основната разлика между нашите животни и тези в Ориша е наличието на рога и бодли тук и там. Видяхме различни същества в разказа, но не и коне... Все пак, разбирате ли накъде бия? Много е вероятно някъде във вселената на Ориша да има еднорози!
Освен в светостроенето, авторката доста я бива да описва сцени на действие, макар и според мен завръзките да ѝ куцаха. Но затова пък екшънът беше много, беше атрактивен, и просто те мяташе от едно действие в друго, почти без да може да си поемеш дъх, камо ли да обърнеш много внимание на тези по-куцащи моменти. Имаше някои мащабни битки, които ми напомниха на "Божигроб", продължението на "Нивганощ"на Джей Кристоф.
Като герои болшинството всъщност ми харесаха. Освен Зели, като главни герои се очертават още трима - принцеса Амари, принц Инан, и големият брат на Зели Тцеин. Той не си спечели правото да разказва глави от свое лице, което според мен бе пропуск, защото освен приятен като герой, той щеше да даде и интересна, различна, немагична гледна точка. Амари е класическата принцеса, която се превръща от уплашено момиче до воин и владетел - макар че можеше да се обърне повече внимание на израстването ѝ. Инан пък бе може би любимият ми герой, защото бе най-сложен, имаше много изострено чувство за дълг и бе в непрекъсната борба с това, което са го учили и това, което той намира за правилно, и се сблъскваше непрекъснато с нови, страшни, непознати за него неща. Та, за мен това беше герой с много потенциал, който накрая бе похабен. Ъгх. Между другото, главният злодей в лицето на вманиачения крал Саран беше нелошо попадение, особено с манипулативното му отношение към децата му.
И така, какво имаме засега дотук? Интересни магия и пантеон, много екшън, и симпатични според мен поддържащи главни герои (дори и това понятие да звучи странно). Сега идва време да обясня защо финалната ми оценка за книгата падна на 3 звезди.
Най-вече, защото не се разбрах никак с главната героиня. Още от първите глави някои от разсъжденията ѝ не ми допаднаха - да речем, когато разказва за пазара за работна ръка.
"Тези пазари осигуряват работната ръка в кралството ни. Когато някой не може да плати данъците си, трябва да работи, за да изплати дълга си към краля. Попадналите на тези пазари работят безкрайно, изграждайки дворци, прокарвайки пътища, копаейки въглища и какво ли още не.
Това е система, която някога е била полезна за Ориша, но след Нападението тя не е нищо повече от одобрена смъртна присъда.... Ние (божниците) сме истинската мишена на всяко повишаване на данъците"
Така... значи, какво разбираме от това? Тази система на робство си е била налице и преди и е работила по един и същи начин; и винаги е била обърната не към, да речем, престъпници, а към хора, които не могат да си платят данъците. Но преди Нападението семейството на Зели е било уважавано и привегилировано, и съответно хич не я е засягало. Когато обаче монетата се обръща.. Пуф! Това вече не е полезно за Ориша. Знаете ли на какво ми прилича това? На гадно лицемерие.
Зели беше доста тясно скроена и едностранчива. Слагаше много неща под общ знаменател, обезличаваше враговете, през повечето време не разсъждаваше в перспектива, и най-лошото бе, че тя изобщо не се разви като герой и като характер по време на цялата книга. Естествено, магията ѝ се пробуди и премина през различни промени, но като поведение и начин на мислене Зели в края бе същата като Зели от началото. Имаше един момент в средата на книгата, където наистина се бях обнадеждила за нея. Сещате се - празненството, което споменах по-горе. Освен че ми бе пищно и интересно за всички възприятия, зарадвах се, че по време на него Зели наистина се усети, че ако върнат наведнъж силите на дузини тийнейджъри, това може да свърши много, много зле. Но този момент на здравомислие бързо отлетя и се върна старата песен. До края на романа Зели, и като цяло книгата утвърждаваше, че притежанието на сила е равно на това да имаш право. От това по-грешно, здраве му кажи.
Накратко, за мен Зели не беше добра главна героиня. Нямаше и качествата на анти-герой.Може би ако сюжетът се въртеше около лична вендета, щях да симпатизирам повече; но тя се нагърбва с бъдещето на цялата държава. Като добавим към това и финала, който мен лично ме разочарова, оценката ми падна на три звезди. Не знам дали моите причини са различни или същите от тези на хората, с които говорих преди да почна да чета, и наистина се постарах да чета без предразсъдъци. Все пак взимам предвид и че това е първа книга от трилогия, че героите са млади и се изграждат като характери и определено имаше наченки на здравомислие и в този том. Светът е интересен и евентуално бих продължила да чета, може би след като трилогията е завършена, или ако някой пусне слух, че любимият ми герой се е завърнал от мъртвите :D
Време е за втория тур от спомени и препрочитания на любимите ми "Японски загадки"на Лора Джо Роуланд. Ако си спомняте, чета си ги по мъничко, оттук - оттам, когато се чудя какво да подхвана и се наслаждавам на комфорта на познатите герои и понякога неочакваните малки изненади, които те успяват да ми поднесат. А аз ви ги поднасям по три наведнъж, затова и сега е ред на книги четвърта, пета и шеста - "Иредзуми", "Китаноката"и "Якешину".
Заглавие: "Иредзуми"
Поредица: Японски загадки #4
Автор Лора Джо Роуланд
Издателство: Труд
Жанр: исторически, крими, мистерия
Топчеста оценка: 5 звезди
Новата любима наложница на шогуна умира при тайнствени обстоятелства. На сосакан Сано е възложено да открие причината, и въпреки че бързо успява да потуши страховете от епидемия в двореца, истината е не по-малко заплашителна - отрова. Посегателство над наложницата, която може да роди син на шогуна е почти равностойно на атака към самия него. Но и самото момиче явно крие тайни - най-голямата от които е прясната татуировка за любов, която сама си е направила точно преди да умре.
"Иредзуми"е поредният приятен случай на Сано... е, за читателите, за него чак толкова едва ли :D интересна и много увлекателна за четене, макар и да не остави толкова силно впечатление като някои други от поредицата. Всъщност едно от нещата, които следих с най-голям интерес при препрочита, бе младият помощник на Сано и неговите увлечения. :D И особено появата на Мидори - едно много сладко девойче, към което имам допълнителни симпатии може и би заради една манга.
Заглавие: "Китаноката"
Поредица:Японски загадки #5
Автор: Лора Джо Роуланд
Издателство: Труд
Жанр: исторически, крими, мистерия
Топчеста оценка: 5 звезди
В свещения град на императора е убит един от първите му министри, и по всичко личи, че това е станало чрез киай - вик, поразяващ ума и тялото, на който са способни дамо най-възвишените духом воини. Сосакан Сано е пратен от шогуна да разследва и взима със себе си младата си съпруга Рейко, уплашен да не би нещо да я сполети, ако остане сама в столицата. Дворцовият управител Янагисава обаче няма намерение да остави врага си да извоюва поредна победа и тръгва под прикрие след него.
И в началото, и след няколко препрочита, "Китаноката"си остава една от любимите ми книги от поредицата. Има всички необходими елементи за това. Изключителен случай, който освен с криминалното разследване ме спечели с това, че е един от най-гранично свръхестествените в поредицата. Подобна беше ситуацията с Аой, но тук тази нишка е много по-категорична. Имаме активно участие на Рейко, която е един от любимите ми герои в поредицата и от книга на книга става все по-умел детектив. И не на последно място - Янагисава. От първото комбинирано ревю си признах, че обичам да чета за този герой, въпреки че на препрочит виждам у него повече страхливост и подлост и далеч по-малко драма и травми от миналото. Нямам намерение да го идеализирам, но все пак той ми е любимият злодей от поредицата и книгите с него ми бяха далеч по-интересни, отколкото когато Сано си намери нов политически враг. Тук Янагисава и Сано са принудени да работят и разследват заедно и Янагисава преоткрива самурайския си дух. С голям интерес наблюдавах развитието на отношенията му с йорики Хошина и съвсем открито фенгърлствах на финалната сцена на бойното поле между тях двамата. Тази книга ми даде леки надежди за промяна на динамиката между Сано и дворцовият управител и някакво по-продължително сътрудничество, което, неучудващо, не се случи. Все пак извадена извън останалите, така както императорският град е откъснат от останалата част на Япония, тази книга ми позволява да си запазя излюзиите :D
Преди доста се чудех на избора на заглавие за книгата - "Китаноката", което общо взето отговаря на едно от заглавията на романа на английски "Samurai's wife" . Винаги съм я свързвала с киай, и очаквах да е нещо свързано с това. Сега обаче намирам името за доста подходящо. Не само тук участва изобретателната Рейко, страхотно впечатление прави Джокьоден - императрицата майка, която не просто е стигнала до тази позиция с невероятен интелект, но и продължава почти еднолично да поддържа императорски двор, основавайки банка! И не на последно място - монахинята Козери, която се оказва истинската причина за държавен преврат. Така че, да мисля, че заслужено тази книга се казва така.
Заглавие: "Якешину"
Поредица: Японски загадки #6
Автор: Лора Джо Роуланд
Издателство: Труд
Жанр: исторически, крими, мистерия
Топчеста оценка: 4 звезди
Опустошителен пожар отнема живота на няколко души. Палежът явно е умишлен, и уликите водят към младо момиче - Хару; но намесват и секта с нарастваща сила и популярност. Сано отново е под натиска на други васали на шогуна, на които не им харесва да виждат господаря си толкова благоразположен към младия сосакан. Но изненадващо не те са най-страшния съперник на самурая в този случай - а собствената му съпруга Рейко, която взима страната на заподозряната.
По спомени от преди, тази история ми бе една от по-нелюбимите от колекцията "Японски загадки". Затова и трудно набрах темпо с нея. Всъщност, "Якешину"сложи няколкомесечна пауза на бавния ми, но редовен прогрес по поредицата; а след като я започнах, чак след първата трета ми потръгна. Не бих нарекла самата история лоша - от една страна имаме злокобната секта "Черният лотус", на която очевидно не ѝ е чиста работата, но остава да видим как Сано ще я изобличи. А паралелно и ние като читатели, особено в първата половина на историята се чудим дали Хару - обвинената послушница е виновна; доказателствата клонят ту срещу нея, ту я оневиняват, ние взимаме страната ту на Сано, ту на Рейко. Може би една от причините тази история да не ми е фаворит, е всъщност именно това - сблъсъкът между тях двамата, който тук е доста по-остър, отколкото в предните и някои следващи книги. А аз обичам да виждам съпрузите да работят заедно и не ми бе приятно да ги виждам в опозиця, оттам и емоционално по-ниската ми оценка на "Якешину".