Quantcast
Channel: Wanderbook
Viewing all 414 articles
Browse latest View live

[book review] "Тревожни хора" - Фредрик Бакман

$
0
0

Заглавие: "Тревожни хора"
Автор: Фредерик Бакман
Жанр: съвременен
Топчеста оценка: 4 звезди
Издателство: Сиела
Бележка: четена за читателски клуб Орбита

Оглед на апартамент един ден преди Нова година. Две омъжени двойки - едната очакваща дете, другата без внуци;  две дами - едната доста възрастна и много мила, другата - не чак толкова стара и определено не така сърдечна, един заек - артист и една брокерка стават най-лошите възможни заложници. Един човек с очевидно недостатъчен опит в обирджийството и двама полицаи се опитват да разберат как да се излезе от тази ситуация, всеки по своя си начин, за предпочитане преди да дойдат стокхолмчани. А всеки от участниците, попаднали в това несъмнено тревожно положение, ще открие какво го държи буден нощем и му тежи толкова, че понякога заплашва да го повлече в дълбините под моста - и това не е пистолетът, насочен към тях.

В свят, където всеки е фен на Фредерик Бакман, имах чувството, че аз съм единственият човек, който никога не е чел негова книга. Е, вече не! Поправих този пропуск в читателската си кариера, и въпреки че не давам максимална оценка на "Тревожни хора", мисля, че имам потенциал да се включа във фен клуба на автора, защото със сигурност ще прочета още негови заглавия.
Сюжетът е като цяло семпъл, с лек намек за мистерия - притиснат от обстоятелствата, един човек се втурва да обира банка, но вместо това взима апартамент със заложници. Когато ги пуска няколко часа по-късно, от самия обирджия няма и следа. Та къде е отишъл, питат се двамата полицаи? Анотацията обещава "класическа мистерия". Не мисля, че мистериозно-криминалния аспект на историята е особено впечатляващ, но също не считам, че той е основният движещ елемент на тази книга, нито причината тя да бъде прочетена. Причините са две - героите и наратива.

Когато книгата започна, имах симпатии само към тези тримата - престъпника и полицаите. Особено полицаите - отдавна не съм била така съпричастна на герои, колкото на тези баща и син, когато се опитваха да проведат разпитите си. Буквално ми се опънаха нервите и ми се прирева, сякаш бях на тяхно място :D . Особено по-младият. Джим или Джак, така и не можах да ги запомня кой кой е, но младият полицай определено беше моят човек.  Но при Бакман май положението е такова, че в един момент всеки може да намери своя човек в неговите книги. Предполагам затова и образът на обирджията се измени така (без спойлери!) и накрая остана неназован - защото човек може и да почувства един или друг герой по-близък до себе си, но всъщност всеки може да попадне в ситуацията на обирджията.

Докато историята се развиваше, един по един надникнахме в света на всеки от героите и дори пряко волята си  изпитах ако не обич, то поне разбиране към всеки. И ако се чудите - не, не ми беше банкерката най-трудна за симпатизиране, а онова диване от банката. Зара, банкерката, беше несъмнено интересен персонаж, у когото настъпи най-голяма промяна вследствие на събитията. Привърженик съм на твърдението, че човек има право на всякакви чувства и мисли, но носи отговорност за това как ги пуска на свобода в света. А ако трябва от заложниците да избера фаворит, то това ще бъдат Ругер и Анна-Лена, по-възрастната двойка. Може би защото техните тайни всъщност ме впечатлиха и стоплиха най-много. Но най-вече защото още преди да започнат да се разгръщат, пролича динамиката между тях - че след толкова години брак могат да се карат без думи, но могат и да показват обич без думи. Може да мрънкаха, но и двамата знаеха кои са тези прояви на обич и ги оценяваха.
Всъщност само с един герой не се доразбрахме, по никакъв начин. Колкото и да е чудно, това бе именно... Заекът. Знам, знам. Литературен заек да донесе разочарование? Абсурд, дори и да е просто човек, надянал заешка глава. Но Ленарт, както беше името на този герой, ми се стори изключително изкуствено поставен в историята. Първо, за да провокира Ругар и Анна-Лена да разкрият притесненията си един друг (което бе сравнително окей. ОКЕЙ? *) , а после - за да даде на Зара възможност за развитие (което, между тези двама герои, беше твърде нереално) . Та, съжалявам - това беше един разочароващ, безсмислен заек.
Истинската сила на автора обаче си пролича не в сюжетните врътки, а всеки път, щом Бакман поемеше думата.  Някои от диалозите, които провеждаха героите, бяха страхотни, но най-важното и най-хубавото се случваше зад събитията и зад репликите. Не знам как го постигаше, но всеки път щом този всевиждащ разказвач се намесеше, се разтапях , независимо в какво настроение ме оставил предния абзац. И независимо дали се вмъкваше с цяла разходка из психиката и живота, или само с някоя единична точна реплика. Бакман говореше от името на родителя и от името на детето, успяваше да намери и сподели точно онези най-трудни за казване думи, от възрастен мъж на млада жена. Именно заради това бих продължила да го чета. И заради посланието , и пожеланието на тази книга - че каквото и да става и идва, ще успеем и ще се справим.

И така, при първата ни среща, Фредерик Бакман наистина се показа пред мен като автор, който знае и умее да разказва за случващото се в ума и душата на хората. Независимо какъв е този човек - млад, стар, дете или родител, вечно бунтуващ се срещу съдбата или покорно приемащ всичко, което тя му хвърля. Историята, чисто като интерес към събитията, не можа да ме спечели на 100 процента. Но въпреки че нямам опит с други книги на Бакман, имам силното чувство, че това не е най-добрата му книга в това отношение. Затова в бъдеще определено ще проуча библиографията му. :)

Вие фенове ли сте му? Коя е любимата ви книга сред всичките му бестселъри? А имате ли някой автор, за който се чувствате все едно сте единственият човек, който не го е чел? Какво ви спира? :D
P.S. Таймингът за прочитане на тази книга ми беше идеален :D И не, не е заради заглавието. Месец по-рано четох "Черният лебед", която се занимава предимно с финансово - икономически въпроси. Беше странно, но интересно да видя Зара и нейните банкови постъпки и размисли в светлината на някои неща от книгата на Николас Насим Талеб.
*pun intended


Екзотично фентъзи! Част I Африка

$
0
0
 Времето, когато щом човек кажеше фентъзи, и пред очите на всички изникваха елфи, замъци и обстановка а ла средновековна Европа, вече безвъзвратно отминаха. И докато този сетинг винаги ще има своето място, както в класиките на Толкин, така и в още много нови произведения, фентъзито все повече разширява обхвата си, достигайки до напълно нови и незнайни селения, различни от реалността. Но сега няма да ви приказвам за тези магични светове, а за други - по-земни, но вдъхновени от по-различни култури и митове, отколкото сме свикнали да виждаме.  Напоследък има все повече такива книги, и всяка изостря апетита ми за още. Тази селекция тук е ограничена от моя оскъден читателски опит и ако изпускам нещо важно, разчитам на вас да го добавите. Разделила съм заглавията по континенти (и искрено се надявам да не съм объркала някоя страна/митология! ). В болд съм отбелязала книгите, които съм чела, а в курсив - тези, които засега само съм си набелязала. И имам двама автори, които са ми големи любимци  в този фентъзи жанр - Рик Риърдън и Нийл Геймън. Техните книги само съм споменала, защото са достатъчно известни - но нямаше как да направя този пост без тях. Но стига с предисловието. Готови ли сте за една фантастична обиколка по света?

Африка

"Деца от кръв и кости" - Томи Адейеми
Започвам с книгата, която ме провокира точно сега да напиша този пост, въпреки че ми се въртеше в главата от известно време. Ще обсъждаме "Деца от кръв и кости"в началото на май в англоезичния читателски клуб. Но книгата е налична вече и на български от Егмонт.
В земята на Ориша магията е изчезнала преди 11 години, когато са избити всички, притежаващи сили, включително и майката на Зели. Сега народът страда заради налудничавата заповед на един безмилостен крал. Но пред Зели се отваря възможност за съюз с една умна принцеса, и двете може би ще успеят да върнат магията.
Когато бях малка, имах една голямоформатна книга с разкошни илюстрации - Африкански приказки. Обожавах я. И това май е последният ми досег с тази култура. И май някакъв анимационен филм... с едно бебе? Не помня? Но книгата на Томи Адейеми звучи чудесно, а и много ми харесва идеята за съюза между двете момичета.

"Зуу Сити" - Лорън Бейк
Зинзи има склонност към дребни измами и дарба да намира неща. А също така и постоянен спътник - ленивец. Когато последната ѝ работодателка е намерена мъртва, полицията конфискува всичките ѝ приходи. Това принуждава Зинзи да поеме задача, която по принцип избягва - да намери изчезнал човек. А споменах ли, че ако ленивецът загине, умира и тя?
Не съм сигурна доколко фентъзито в тази книга е базирано на африканския фолклор. Звучи ми като идеята за фамилиарите (но аз я обожавааам), или като в "Тъмните му материи". Но действието се развива в Йоханесбург, не мога да устоя на ленивеца, и си купих тази книга преди две седмици само за левче. :D 

"Момчетата на Ананси" - Нийл Геймън.
Както обещах,  само леко маркирам този автор. Това е поредната му страхотна книга, изваждаща на показ пакостливия Ананси и синовете му. Сякаш наскоро дори я преиздадоха. Много любима книга на Геймън, макар че още не съм попаднала на нещо негово, което да не ми харесва. 



"Еverfair" - Ниси Шол
Какво би било, ако народът на Конго е имал достъп до стиймпънк технология преди ужасяващата по мащаб и последици колонизация от Белгия? Тази книга проследява изграждането на въображаемата държава Евърфеър в продължение на 30 години, която се превръща в спокоен пристан и скривалище. Подходът към алтернативната история и старателно изграденият стиймпънк явно са привлекли вниманието, защото романът на Шол е номиниран за Небюла.
Като идея и тема тази книга силно ме привлича - стиймпънк? Алтернативна история? Веднага съм вътре, макар че като цяло отзивите, които четох за книгата са, че тя е малко трудно смилаема заради големия период на време, в който се развива и многото герои и гледни точки. Затова засега изобщо не съм и търсила тази книга, но ще я имам предвид.

"Akata Witch" - Ннеди Окорафор
12 годишната Съни е родена в Ню Йорк, но се връща в родината на родителите си - Нигерия. Новият ѝ живот обаче не е лесен, защото тя непрекъснато е обект на подигравки - защото е албинос, защото е чужденка, защото обича да играе футбол... Случайно или не, тя открива Леопардовите хора, при които най-големият ти дефект се превръща в най-силното ти предимство. Заедно с новите си приятели, Съни става част от най-младото вещерско сборище. А първата им задача е да открият зловещ престъпник, примамващ и отвличащ деца.

Рик Риърдън има позитивно ревю за тази книга, така че съм абсолютно навита. Но и да не беше така - анотацията е просто страхотна, та аз вече заобичах Съни! Винаги са ме привличали книги, където главният герой е албинос, дори бях писала такава историйка. А това тук звучи като идеалното YA приключение.

А сега, да преминем малко по на север! Да, точно така, отиваме към Египет.
"Луната, която убива"и "Засенчено слънце"или дуологията за Сънната кръв. В света на Н.К.Джемисин, почерпил колорит, но не и богове от Египет, в небето тегнат две луни, а през нощта жреците на Хананджа бродят из хорските сънища и взимат приношения . А другата важна задача на Бирниците е да възстановяват баланса . Една мисия на бирник Ехиру обаче вместо баланс ще му разкрие заговор, който заплашва да хвърли страната му във война.Когато навремето пуснах ревю за първата (ето ТУК) Ася ме обвини, че нищо не е схванала от него. Не знам дали е така, но се надявам в него да съм прехвърлила част от емоцията, които книгата събуди в мен. Втората ѝ част не отстъпваше на първата, въпреки че бе много различна и поведе сюжета в съвсем неочаквана посока.  

"Хрониките на Кейн" - Рик Риърдън няма нужда от представяне, и затова само ще го маркирам, тук и по-долу. Но трилогията за разнояйчните близнаци Кейн е сякаш от по-непопулярните поредици и се губи в сянката на Пърси. А не бива! Забавен както винаги и Анубис е сладур :D


"The Chaos of stars"- Кирстен Уайт
 Изадора идва от доста странно семейство, като това включва и факта, че е човешка дъщеря на Изида и Озирис. На нея вече ѝ е дошло до гуша от смахнатите ѝ роднини, и когато ѝ се отваря възможност да иде в Калифорния, тя веднага се втурва. Но, естествено, се оказва доста трудно просто да избягаш от всички семейни връзки и тайни.

Първоначално не смятах да включвам тази книга дори и в далечните си планове за четене. Анотацията ѝ е просто толкова... никаква. Хора в Гудрийдс обаче, на чието мнение се осланям, писаха хубави неща, включително и че книгата е забавна... Така че, някой ден, ако я намеря, защо не?

И накрая, "Старгейт"
Няколко десетилетия след като екип археолози вадят от пясъците огромен каменен пръстен, американски учени и военни успяват да разкрият тайните му и да го активират. Те се оказват в странен свят, който се оказва на светлинни години далеч от Земята... И в който боговете на Египет все още властват жестоко.

Както е видно, това е книгата по филма, който даде след себе си няколко сериала и други пълнометражни продукции. Аз съм голям фен на Старгейт, особено на оригиналния екип и на идеите зад историите. Първият път, когато се сблъсках със змиеподобните извънземни Гоаулди (не помня къде да сложа апострофа) бях малко wtf, но от епизод на епизод все повече ми харесваше идеята. Нататък според мен омотаха нещата с всичко след Асгард, но както и да е...
Относно книгите Старгейт, никоя от тях не е нещо изключително в литературно отношение. Но ако сте фен, ако искате още веднъж да почувствате атмосферата на сериала или искате набързо да се запознаете със Старгейт, без да се впускате в стотици часове епизоди, си струва. Същото важи и за каквото съм чела от Стар Трек, бтв.

С това приключвам тази част на световната си фентъзи обиколка. Мислех, че ще събера всичко в един пост, но той ставаше все по-дълъг и накрая събрах само един континент. Но това е чудесно, защото значи, че има фентъзи отвсякъде, за всекиго! В следващия пост смятам да продължа с няколко книги с азиатски и арабски елементи (подсказка - наскоро свърших "Гневът и зората").

Ако стигнахте дотук, надявам се да ви е било интересно! Кои от изброените книги сте чели? Какво бихте добавили като заглавия като фентъзи и фантастика, което се развива в Африка или е базирано на митология?



Екзотично фентъзи част II ! Америка, Полинезия и други

$
0
0
 С малка промяна в поредността (знам, че обещах втора част да е за Азия, но реших, че искам да включа и поне едно-две заглавия манга), продължаваме фантастичната обиколка. Този път спирката е Америка, и тъй като оттам съм си харесала сравнително малко неща, в тази публикация ще вмъкна също  и Австралия, Нова Зеландия и островите. За съжаление от тази селекция още не съм прочела нищо, но се надявам това скоро да се промени. Също не бих отказала, ако някои от тези заглавия видят бял свят и на български. Намиг, намиг, на което издателство случайно гледа :D
И така, започваме с Америките (пее си It's thought to be a god от "Пътят към Ел Дорадо")

"Богове от нефрит и сенки" - Силвия Морено-Гарсия
В разгара на ерата на джаза, Касиопея мечтае за нещо повече от това да е чистачка в малък мексикански град. Но не си е и помисляла, че това нещо повече ще бъде майският бог на смъртта. Когато по грешка го пуска от стара кутия, той я убеждава да му помогне да си върне трона. Това я отвежда от Юкатан през Мексико сити, чак в дълбините на подземния свят.
След "Деца от кръв и кости", която бе избрана за клуба, това заглавие тук бе следващия голям провокатор за тази серия постове. Досега никога не бях попадала на роман, вдъхновен от митология на маи и ацтеки, поне не и фентъзи, и супер много се въодушевих. Големи благодарности на Ася (специалист в издирване на книги в електронен и хартиен формат, и бест хеликонски книжар) за помощта в издирването на тази книга. Надявам се скоро да я прочета, вярвам, че ще бъде интересно преживяване. Номинацията за Небюла също ми дава надежди. Освен това - епохата на джаза? С това си изречение анотазията ме привлече още от първото изречение! Определено искам да видя как това ще се вплете в историята и много се надявам да не остане неизползвано.

"Седмото слънце" - Лани Форбс
Покрай горната книга, попаднах и на тази.
След смъртта на императора, принц Акин трябва спешно да се възкачи на трона. В кръвта на рода му е силата да поддържа слънцето, а то гасне ден след ден. За Маяна възкачването на принца може да значи смърт - тя е една от шест девойки, сред които бъдещия император трябва да си избере съпруга. Останалите - ще бъдат принесени в жертва. Макар тя и принца да усещат нещо помежду си, и двамата съзнават, че комбинацията от силите им - тя може да контролира водата - може да влоши положението още повече. Все едно кометата в небето не им стига....
Тази книга също твърди, че е базирана на митологията на маи и ацтеки и намеква за класически жертвоприношения. Романът е топъл - топъл от тази година, и май начало на поредица (ех), но също отива в списъка за четене.

А сега, малко на север, към земите на ескимосите / инуитите.

"The wolf in the whale" - Джордана Макс Бродски
Преди повече от 1000 години, в Арктическата пустош, боговете на инуитите са спрели да слушат своите шамани. Омат е девойка, но родена с дух на Вълк и на ловец, и затова е възпитавана като мъж и някой ден ще стане шаман като дядо си. Но сега потегля на дълго и опасно пътешествие да открие причината за мълчанието на духовете. Дали причината е викингския екипаж, който също се бори за оцеляване в тази негостоприемна земя?
Роман с инуитска митология звучи достатъчно екзотично, а със сблъсък на инуитска и скандинавска дори не бих се сетила да търся. Оценките на тази книга са доста добри и хвалбите изтъкват предимно историите за намиране на себе си и на сблъсъка на култури, но да си призная, аз бих я прочела преди всичко заради духовете, почитани от тези народи и да видя дали ще имат някакъв сблъсък с Один и компания. Надявам се този аспект от историята да не е пренебрегнат, въпреки че не бих предпочела да е за сметка на развитието на героите.

Дотук добре, но се оказа, че в списъка си за четене на практика нямам книга, базирана на вярванията на племенното коренно население на Америка. Приключенски книги? Колкото си искаш! Все пак, и аз имах период, посветен на Майн Рид и Карл Май. Но фентъзи и фантастика? В много истории има някакъв индиански елемент, например дори в известното "Гробище за домашни любимци", или, както ми предложи Ася, "Глад"на Алма Катсу. Но това влияние ми се струва недостатъчно, за да причисля книгите тук. Най-близкото нещо, което съм си заделила, е поредицата заМърси Томпсън на Патриша Бригс, където главната героиня е от такъв произход и силите ѝ са вдъхновени оттам. Решила съм обаче ако я чета, да е след като прочета нещо за Кейт Даниелс, любимката на Дийдра! :D
Преди години бях чела една детска книга, с лек Гуусбъмпс привкус, базирана на индианската легенда за двата вълка. Така се и казваше - "Този, който храниш" (ревю ТУК ), и беше приятна. Индианските легенди и приказки са достатъчно богати и колоритни, така че не знам защо е така. Ако имате препоръки по въпроса, съм отворена за предложения

Австралия, Нова Зеландия и островни държави (Океания? Полинезия? Микронезия? Мина много време, откакто четох "Опознай света с Уоли". Моля ви, не ми съдете георграфските познания. ) И всичко останало.
Сигурна съм, че трябва да има повече книги, базирани на аборигените в Австралия и техните вярвания. И че има страхотни приказки и легенди за кенгуруна, и птицечовки и всичко останало! Както и на островните държави, чете ми се нещо за тях, още откакто гледах трейлъра за "Моана" (поне вече знам, защо на български е пуснат като "Смелата Ваяна"). Имам австралийски трилъри, кримита и любовни романи (в момента се опитвам да се сетя как се казваше един много приятен любовен, който четох навремето), но фентъзи фронтът ми е слаб. Ето нещата, които съм си заделила засега като интересни:

"Светилата" - Елинор Котън.
Млад англичанин решава да опита късмета си в търсене на злато в Нова Зеландия, но още първата нощ е въвлечен в разнищването на три странни престъпления - изчезването на богаташ, самоубийството на проститутка и намирането на съкровище в дома на пияница.
В анотацията им "Светилата"са описани като "своеобразен новозеландски „Туин Пийкс”, мистичен трилър във викториански стил с увлекателен криминален сюжет."Това ме кара да се надявам и на някаква свръхестествена нотка. Това е и единствената книга от този, кхъм, географски раздел, която е преведена на български. Да не подценяваме факта и че е носител на наградата Букър! Така че за фантастика не знам, но със сигурност би трябвало да е завладяващо четиво.

"Where the waters turn black" - Бенедикт Патрик.
В Аления Атол, страна на стотици острови, човек ги посещава чрез кану ...или чрез песните и приказките на другите. Каймана свири на окарина и в момента е вдъхновена да композира шедьовър - песен за това как е намерила леговището на легендарното чудовище танива. Богът на войната обаче изобщо не е доволен от това....
Доколкото разбирам, това е самостоятелен роман от вселената на автора . Която открих наскоро, защото първата корица има нещо, което прилича на средновековен чумен доктор, а това е тоооолкова тематично в момента :D Тази част е вдъхновена от приказки от Тихоокеанските острови и поне на мен ми звучи чудесно!

Wildefire - Карстен Найт
Ашлин и голямата ѝ сестра са осиновени като малки от Полинезия и живеят в Щатите. Но с годините характерите им стават все по-неконтролируеми - и изблиците на гняв на Аш не могат да се сравняват със стореното от сестра ѝ. След като едно момиче в града им умира, Аш е изпратена в отдалечено училище. Естествено, нещата не могат да започнат на чисто. Не само се оказва, че сестра ѝ я е последвала, но и че академия Блекууд всъщност събира деца, в които са възродени древни сили... и Ашлин е реаинкарнация на полинезийско божество.
Като анотация това ми звучи като YA история от времето, когато имаше бум на магически училища, с по-оригинална митологична врътка. Сама по себе си звучи доста добре, но оценките и ревютата, които съм чела за тази книга са изключително полярни. Негативните обикновено посочват като причина характера на главната героиня, Аш. Доколкото се познавам и съдя по написаното, аз може и да съм от тях...  Но заради митологията някой ден съм склонна да ѝ дам шанс.

И накрая, по-скоро упоменаване на автор, колкото на конкретна книга. От фонда с награди си бях отбелязала Патриша Райтън,която е носителка на наградата Андерсен, както и на още много медали и признания в сферата на детската литература.  Повечето ѝ YA книги са вдъхновени от коренното население на Австралия, сред които "Наргун и звездите"и трилогията "Книгата на Вирун", в които героите срещат легендарни чудовища, духове и природна магия. Информацията за тях е доста малко, но ми се струват с ретро излъчване на детски класики. Надали в скоро време ще стигна до тях, но реших да ги отбележа, защото дори и при насоченото ми търсене преди да създам този пост не намерих австралийско фентъзи. Крими и трилъри - да, но фентъзи - тц.
Та това е моята селекция за тази част от пътешествието. Ако прочета някоя от тях, ще побързам да докладвам, а ако вие имате предложения, моля, споделете ги!

Екзотично фентъзи част III ! Азия

$
0
0
Този път вече наистина - Азия! Когато чуете думата екзотично, не ви ли отвява към Ориента? Или си мислите за плодове, за чийто вкус не сте сигурни? Аз се колебая между двете. :D Също така се колебаех, но като цяло съм 98% сигурна, че Арабския полуостров трябва да го причисля към Азия, така че напред! Както и в първия пост, с болд съм означила книгите, които съм чела.
(От друга страна, този пост е километричен, така че в името на баланса, може би трябваше да го оставя в Африка :D)Все пак започваме именно от това късче земя, разположено между Африка и Азия. Както ще видим при обиколката му, последно време на българския пазар се намират доста заглаивя, вдъхновени оттам, така че даже не ми се наложи да посягам към непреведени.
 "Гневът и зората" - Рене Ахдие.
Всяка нощ халифът на Хорасан си взима нова съпруга и всяка сутрин тя умира с копирнена примка около врата. След като най-добрата ѝ приятелка умира така, против всякакъв здрав разум, младата Шахризад решава сама да отиде в двореца. Целта ѝ е една - да убие халифа и да сложи край на тази кървава лудост. Първата ѝ задача обаче е... да оцелее след изгрева. Затова тя започва да плете своите приказки. Но докато отлагат края, и двамата поемат друг страшен риск - да видят противника си зад маската.
Миналия месец прочетох първата книга и изкушението да грабна втората бе огромно, спря ме единствено ентусиазма ми да участвам в Четатона СОВА (но ако се справя с него и с клубните задачи навреме, веднага продължавам). Признавам си, грабна ме. А аз дори не съм голям фен на 1001 нощи, защото, както всички знаем, те се точат и точат, и не свършват. "Гневът и зората"обаче се чете на един дъх, героите ми харесаха, причината за постъпките на халифа все пак успя да ме изненада, поне отчасти, и книгата завърши с обещание за грандиозна магия във втората част.  Още не съм писала за тази книга, надявам се да го направя скоро, но за мен си беше 5 звезди.

"Град от месинг"  - С.А. Чакраборти
Нахри е крадла, която си служи с шарлатанство  и трикове, за да се прехранва. Един ден обаче тя  призовава загадъчен джин, който и разказва за Девабад, Градът от месинг, свърталище на магия, коварство и жестокост
Тази книга видя бял свят на български в края на миналата година и както подозирах, я намерих в коледната кутия на Четящото фламинго! Това, естествено не значи, че още съм я прочела.... Не бях  сигурна къде да я причисля - дали към арабските приказки или към Египет, щом стартира в Кайро.... Но има крадци, джинове и магия, така че има ли значение!

"Дете на пустинята"- Олуин Хамилтън
Амани Ал'Хиза е бедно сираче, чиито способности на стрелец, макар и впечатляващи, са на практика безполезни в града, в който живее. Затова, когато ѝ се отдава възможност да избяга от този живот, тя се възползва. Но макар да си е мечтала да види света и магията в него, Амани не е подозирала в какво ще я забърка странника, с който бяга... нито какви истини ще открие за себе си.
И тук, както и в предната книга, имаме намек са джинове, а това е винаги добра новина :D Навремето леко изгубих интерес към тази трилогия, защото смениха арта на втора и трета книга (знам, тъпа причина). Но смятам да преглътна това и да разбера накрая за какво става въпрос в нея - много ме привлича и факта, че доколкото разбирам, действието се развива във въображаемата страна Мираджи, а не в реалността.
И като казах Амани, и като казах мираж...

"Мираж" - Сомая Дауд
Страната на Амани е завладяна от Ватийската империя, а тя самата е отведена в имперския дворец. Причината е лицето ѝ, което е почти идентично с това на принцеса Мирам. Тя е толкова мразена, че има нужда от двойник, който да е готов дори да умре за нея.
Тази книга ми звучи като микс между "Принцът и просякът"и "Душата на императора", в арабско-пустинна атмосфера. Когато излезе, бях доста развълнувана за нея. Отзивите, които последваха, бяха смесени, но не те ме спират засега. Едно от нещата, които солидно попари ентусиазма ми, е че втората книга от планирана трилогия още дори не е написана. Планирана е за 2020 година и засега смятам да почакам този том да бъде реализиран. Все пак, мога да довърша поредицата на английски, но не мога да прочета нещо ненаписано и неиздадено.

А сега, продължаваме да се движим на изток... Почти сигурна съм за посоката, и навлизаме в Индия.

"Третата дъщеря" - Сюзън Кей Куин Ревю - ТУК
В този стиймпънк свят вдъхновен от Индия , Анири е Третата дъщеря - и като такава мисли, че животът ѝ няма да се подчинява на строгите дворцови правила, за разлика от големите ѝ сестри. Но плановете ѝ се провалят, когато владетелят на съседна държава решава да поиска ръката ѝ. Анири приема.... но вместо с дипломатична мисия, сама решава да се нагърби с шпионска - и да провери дали слуховете, че Джунгали разработва въздушно оръжие, са истина.
Четох тази книга като част от читателския клуб във Форум Муза преди години . Оттогава, от постове на авторката, се влюбих в термина Болипънк - Боливуд + стиймпънк! "Третата дъщеря"беше много сладка, много YA книга, с безрасъдна, но симпатична главна героиня и принц, който веднага ме накара да мина в неговия отбор. Така и не съм довършила още поредицата, но докато пиша този пост ме обзе едно желание да открия какво е станало с Втората и Първата дъщеря от Двора на Дария. Искам да изтъкна, че преди време (а може би и сега), авторката често пускаше книги от тази трилогия безплатни в Амазон, което бе и една от причините да я изберем за читателския. 

"Ару Шах и краят на времето" - Рошани Чокши
Малката Ару Шах по грешка пуска демон на свобода и времето замръзва. А за да го пусне отново в ход, тя трябва да намери хората, в които са преродени петимата братя Пандави от индийските епоси.
Докато трилогията преди малко черпи вдъхновение от колорита на Индия, то романите за Пандавите са базирани на митологията. Още не съм прочела тези сладури, но с препоръка от Рик Риърдън, имам големи очаквания!

Ghost bride - Янгзе Чу Ревю - ТУК
"Ли Лан е дъщеря от добро, но разорено семейство и няма особени перспективи - не и докато не получава особено предложение. Предлагат ѝ да се омъжи за единствения син на могъщото и богато семейство Лим - Тиан Чинг. А уловката - синът е починал наскоро при тайнствени обстоятелства и невеста за призрака е древна традиция да помирят духа му. Такава сделка би уредила Ли Лан с дом и богатство до края на дните ѝ, но на неочаквана цена. Нощ след нощ светът на духовете я дърпа все по-силно и с все по-голяма неохота я пуска на сутринта."
Често се сещам за атмосферата на "Призрачната невеста", която ни пренася в Малайзия, когато това още е колония. В тази книга наистина ме спечелиха думите - стилът на Янгзе Чу беше магичен и напълно подхождаше на историята. Особено първата половина на книгата, в която потъвахме все по-дълбоко в света на традициите и на мъртвите, беше разкошна. Сега съм хвърлила око на друга книга на авторката, избрана от Рийс Уидърспуун за читателския ѝ клуб (да, познахте - предизвикателство ) :D Допълнителен бонус е сериалът, който излезе тази година. Продукцията е тайванско-малайзийска, и ако сте фенове на К-драмата, лесно ще се адаптирате. Не съм го гледала, но почти съм убедила другарчето да го минем заедно :D Надявам се продукцията на Нетфликс да запази дълбочината на атмосферата, и същевременно да надгради разследването, което бе ахилесовата пета на книгата. 

Следваща спирка - Китай!
 
"Войната на маковете"- Р. Ф. Куанг
Рин е сираче, което неочаквано се озовава във военно училище, където "помощта на притеснително смахнат учител и известно количество психоактивни вещества, започва обучението ѝ по никому неизвестния предмет Познание."
Този цитат от анотацията ме разсмя от раз и ме накара да искам да прочета книгата. Иначе романът, доколкото разбирам е базиран на китайската митология и на опиумните войни. Също така изглежда е доста откровена и брутална, въпреки първично забавната реакция, която предизвика у мен. Независимо, или въпреки това, "Войната на маковете"е получила доста награди, включително Хюго и Небюла. Българският превод е винаги добре дошъл бонус.

Soundless - Ришел Мийд
В изолираното село, в което живее Фей, всички са глухи. По-лошото обаче е, че са много зависими от доставките от мистериозното кралство Бейгуо. Положението се влошава, когато хората почват да губят и зрението си, а доставките се разреждат. Насред тази отчайваща криза, една нощ Фей се събужда... защото чува нещо. С новопридобитото си предимство, момичето решава да открие причината за това и да направи всичко по силите си да спаси селото си.
Ришел Мийд е доказала се писателка, включително и на нашия пазар. Аз съм чела само от поредицата ѝ за книжарката - сукуба Джорджина, и много я харесах. "Без звук"е вдъхновен от китайската атмосфера, но не е базиран на конкретна приказка или легенда. Има и предимството да е самостоятелен роман (доколкото разбирам), така че може и той да се появи у нас? Съдейки по мненията, някои хора са намерили светостроенето за недостатъчно. Естествено, пълнокръвният свят е разкошно нещо... но съм имала случаи да се насладя на книга и при липсата му (например в любимата ми "Съншайн", която ме подлудява как просто ни изсипи насред нищото). Та, накратко - мистерията в анотацията ме привлича твърде много, за да подмина тази книга :D

The girl with the ghost eyes - М. Х. Боросон
Чайнатаун, Сан Франсиско, краят на 19 век. Ли Лин е млада вдовица от семейство на свещеници - даоисти, която има дарбата или проклятието на "призрачните очи", с които вижда света на духовете. Баща ѝ обаче счита способността ѝ за позор за семейството им. Но когато той е нападнат и ранен от тайнствен магьосник, който заплашва и да проведе ритуал, който може да разруши цял Чайнатаун, Ли Лин няма избор. Освен на очите си, тя ще трябва да разчита на дървения си меч, хартиените си талисмани и говореща очна ябълка, за да се пребори със зли призраци, гангстери, духоядци и да спре вещера.
Всъщност, тази книга ми е препоръчана  в Гудрийдс. Представям си как човека отсреща е бил толкова впечатлен от джобна говореща очна ябълка, че е разпратил книгата на всички във френд листа си, защото точно така бих направила аз :D Но и иначе - харесва ми факта, че това е ретро ърбън фентъзи, и че главната героиня е по-ралична по тертип от стандартното.

"Gunpowder alchemy" - Джани Лин
В средата на 19 век, разгневен от загубата на войските си от Британиския флот, китайският император заповядва да екзекутират инженерите му. Сред тях е и бащата на Джин. Осем години по-късно, тя отчаяно се опитва да поддържа семейството си, като разпродава последното имущество. Това обаче привлича вниманието на тайните служби на принца, който се опитва да събере остатъците от научната сила на страна. Въпреки нежеланието си да работи с правителството, което им е причинило толкова нещастия, Джин се съгласява да издири алхимик, чиито открития може да върнат славата на имперската флота. На помощ ѝ се притичва непознат инженер... който се оказва, че някога е бил нарочен за неин годеник.
Чела съм разкази на Джани Лин, най-вече в разни стиймпънк и приказни антологии, и всеки път ми харесваха срещите с нея. Още не съм чела цял роман от тази авторка, но се надявам когато това се случи, чувствата да си останат същите. 

Serpentine - Синди Пон
Денем, Ясно небе е прислужница на дъщерята на богато семейство.  Нощем обаче, се случват тайнствени, мрачни и плашещи неща.
Тази, и другата дуология на Синди Пон (дуологии, йей), които си харесах, се развива в измисленото Царство Ксиа, вдъхновено от китайската митология. Анотациите на първите книги не разкриват почти нищо, та да се ориентира човек, но тая надежди. Между другото, първо намерих другата книга на Синди Пон, "Сребърният феникс", и то защото Гудрийдс ми я предложи покрай книга за кръвожадни човекоядни еднорози. Но да, знам, за ТОВА е твърде нереално да се надявам.

За Китай и неговата митология има още много, много книги, затова спирам тук. Между другото ще спомена и една българска следа - "Наследницата"на Гери Йо и нейните продължения, която комбинира различни азиатски влияния с класическите вампири на северните си съседи.  Преминавам към култура, която е също толкова богата, и към която имам специален сантимент, защото много дълго време бях върл аниме и манга фен, и все още дълбоко обичам тази субкултура. Обещавам, че ще се огранича само с две манга заглавия, но нямаше как да мина без тях.

Лисичата сянка" - Джули Кагава
Преди цяло хилядолетие Божественият дракон е призован да изпълни едно ужасяващо желание... и цялата страна на Ивагото е опожарена. Започва ера на хаос и мрак. Легендата гласи, че който притежава Свитъка на хилядите молитви, ще има право на ново желание и може да донесе мир на земята.
Юмеко е отгледана в манастир и се опитва да балансира човешката си половина с демоничната си, йокай част. Макар че и в двете проявява склоност да прави и да си намира белята. Един ден обаче домът и е опожарен, жителите на манастира избити, а Юмеко принудена да бяга с част от свещения свитък, най-голямото богатство на обителта.
Кагава вече си е проправила път на българския пазар с поредиците си за Законът на Безсмъртните, Железните феи и Нокти. Така че... защо не и това някой ден, скоро? Признавам си, че не съм завършила нито една нейна поредица, но от това, което съм чела, всичко ми допада. А китсуне? Никой не може да устои на китсуне. 

"Red winter"  - Анет Мари
Еми цял живот се е подготвяла един ден да обедини душата си с богинята Аматерасу и да стане нейно физическо тяло . Тя никога не имала съмнения относно съдбата си, поне докато не среща Широ - земен дух, йокай, и заклет враг на богинята, на която Еми служи. Момичето спонтанно спасява Широ, и той се оказва под нейните заповеди, докато дългът му не бъде изпълнен.
Може би напоследък съм гледала твърде мното "Отмъстители", но при това заглавие първо си помислих за американски филм със супергерои срещу комунисти :D Сред многото японски сюжети, избрах да си заделя този, защото видях, че има положителен отзив от хора, които следя. А номера със спасяването и дълга ми напомни малко на Инуяша, за когото ще ви разкажа малко по-долу.


"Кланът Отори" - Лиан Хърн
Малко момче е единственият оцелял след жестоко клане. То е осиновено от клана Отори и постепенно проявява мистични, почти свръхестествени способности - които несъмнено ще са полезни в битките с други феодални владетели.
Лиан Хърн е може би най-популярната превеждана у нас авторка, която пише фантастика + японска култура. Четох първите томове за сагата на клана Отори преди много време - почти 10 години предвид от коя библиотека помня, че ги взимах. Тогава ми бяха... сравнително интересни, но изглежда не дотолкова, че да тръгна да търся другите книги.  Помня, че тогава събитията ми се сториха твърде драматични, и май исках по-щастлив завършек на книгата. Сега може би бих я възприела по различен начин, но за да довърша историята ще трябва да препрочета първите. Може би, някой ден.

"Сага за Шиканоко" - Лиан Хърн
Амбициозен воин обрича племенника си на смърт и завладява земите му.
Властен баща принуждава по-малкия си син да се откаже от съпругата си и да я отстъпи на по-големия му брат.
Привлекателна магьосница от Стария народ търси баща за петте й деца, които да основат новото Племе на Паяка.
В Тъмната гора могъщ отшелник обучава младия Шиканоко, който против волята му е превърнат в същество със свръхсили.
Жестока битка за това кой ще е Императорът на Осемте острова се готви от два могъщи клана, но един дивак от Тъмната гора ще обърка всички сметки…
В момента тази поредица на Хърн ме привлича много повече. Струва ми се, че обещава много повече магия, докато при клана Отори акцентът е повече на мистика.
Когато става дума за японско фентъзи обаче, през годините моят основен източник винаги е била мангата. Както може да се досетите, има десетки такива заглавия, но реших да се огранича само до две любими. 

"Инуяша" - Ромико Такахаши
Кагоме е ученичка, която случайно пада в магически кладенец, който я отнася векове назад във времето, в епохата на феодална Япония... когато демони, жрици и духове свободно са бродели по земята. След битка с ужасяващо чудовище нещата стават още по-заплетени - тя случайно освобождава Инуяша - полудемон, получовек, вълшебно могщо бижу се разпръсква на десетки парченца, и се оказва, че у Кагоме е преродена енергията на могъща мико - жрица, която преди години е успяла да предотврати катастрофата.
"Инуяша"сигурно вече се брои за класика. С нетърпение чаках всяка седмица да излезе новата глава, бях голям фен на Сешомару и много хейтвах Кикио :D Друго заради което избрах тази манга е че, действитео се развива предимно назад във времето (Кагоме пътува) във феодалната ера, т.е. преди близо 1000 години. Още първия път, когато четях мангата ми бе много интересно да разглеждам дрехите на тази епоха (които се различават от по-изчистените кимона, които обикновео виждаме) и начините на управление. 

"Натсуме и книгата на приятелите"- Юки Мидорикава
Натсуме е гимназист, който винаги е бил надарен с дарбата да вижда в света на духовете, на когото се налага да се премести в селото, в което преди е живяла баба му.  Там той намира една говореща котка и една вълшебна книга и потъва още по-дълбоко в този свят, за да открие, че той е колкото страшен, толкова и магичен.
Както и в "Инуяша"и в "Натсуме"се срещаме с много различни йокай (обикновено превеждани като "демони", но само със свръхестествения елемент, зловредният не е задължителен). Но най-важното за тази манга е атмосферата. "Натсуме"е съставена от кратки епизоди, един магичен slice-of-life и има едно спокойно, леко меланхолично излъчване. Има си и своите забавни моменти, както и някои, които те докосват дълбоко. Анимето е успяло да улови тези нотки на мангата, и като добавим хубавия саундтрак, и него го препоръчвам също толкова горещо.

От японската манга е много лесно да се прехвърли човек на корейската манхва. Затова ви представям любимата си манхва, и то изобщо, а не само отразяваща корейска митология.

"Невестата на водния бог"- Ми Кюн Юн
Селото на Соа страда от небивала суша и измъчените жители решават, че единственият начин да умилостивят водния бог е да му предложат за съпруга най-видната девойка. Зад тези красиви думи обаче, да станеш "невеста на бог"значи просто да бъде пожертвана. Избраната девойка е именно Соа. Тя безроптно приема съдбата си с надежда това да донесе на хората така желаният дъжд. За нейна изненада обаче, Соа не само не се удавя... но и попада в палата на водното божество, в който кипят чудеса и интриги.
Едно от нещата, които обичам в тази история е как основите на приказките се повтарят в различни култури. Мотивът за това как ритуалната жертва се озовава на прекрасно място сигурно е бил слаба метафорична утеха за хората, които преди векове наистина са загивали... но няма да позволя сега това да ми разваля кефа и магията :D  А тази приказка е наистина красиво разказана и красиво нарисувана. Има манги и манхви, които може да разглеждаш дори само като арт албум (ако успееш да се сдържиш да не зачетеш историята де :D ) и "The bride of the water god"е една от тях. Костюмите на героите са супер красиви (дори съм ги ползвала навремето за подписи и аватари) и си признавам, че речният бог ми беше голяма слабост. :D

Wicked Fox - Кат Чо
Гу Миян се чувства в безопасност в мегаполиса Сеул, въпреки че е гумихо - демон лисица. Вече никой не вярва в старите приказки и легенди, и тя спокойно може да събира хорската енергия, с която да се храни. Но една вечер нарушава собствените си правила  и спасява момче, напднато от гоблин. Последствията обаче са по-страшни, от това, което си е представяла - не само Джихуун вижда деветте ѝ опашки, но и тя губи мънистото, в което е събрана душата ѝ...
Нали ви казах, че никой не може да устои на демон-лисичка? Тук корейското гумихо обаче е доста различно от японската китсуне. Докато то е по-скоро пакостливо, а гумихо е обрисувано повече като сукуба - използваща енергията на мъжете, за да оцелее. Другото, което ме привлече в тази книга, е че е ърбън фентъзи, което се развива в съвременен Сеул.  Не съм върл К-поп фен, но ми е любопитно какви елементи от тази модерна култура ще са отразени.

И за финал на тази обширна обиколка (но така и се полага за най-големия континет, и да се радваме, че Русия остана в европейската част), нещо, вдъхновено от хуни/монголи:

Range of ghosts - Елизабет Беър
Темур, внукът на Великия хан, със сетни сили бяга от бойното поле, където е оставен, считан за мъртъв . Въпреки че е законният наследниг на хаганата, той знае, че сега няма  войска, с която да се опълчи на братовчед си.  Самаркар е принцеса и някога е била и наследница на трон, преди да бъде изместена от новородения си брат. След като уредения ѝ брак завършва катастрофално, тя решава да се обърне за помощ към магьосниците от Цитаделата. Съдбата решава да събере тези низвергнати наследници и да ги принуди да работят заедно, за да спасят не само собствените си държави, но и всички околни царства и империи, които някой подмолно води към разруха.
Не е трудно човек да направи аналогията на Темур, което е просто друго произношение на Тимур. Може би най-прочутият монголски владетел след Чингиз хан у нас е по-известен като Тамерлан (или поне аз така го знам). Дори Самаркар ми звучи като Самарканд. Някои хора пък може първо да направят асоциация с "Тимур и неговата команда", дори аз се сетих за този израз, въпреки че не съм чела книгата.  Но да си кръстиш така главния герой е заявка, че му предстоят велики дела, нали? Във всеки случай фентъзи, вдъхновено от тези конни народи, и обогатено с магия, ми звучи страхотно. 

Това са (засега) книгите, вдъхновени от Азия, които исках да ви представя. И други, базирани на тези култури са ми минавали пред очите, но все пак трябваше да огранича този километричен пост. Чели ли сте някоя от тези книги? Или имате да добавите някоя, която в никакъв случай не бива да бъде пропусната? А сещате ли се за някоя друга страна, митология или култура в Азия, която заслужава собствено фентъзи?


(не толкова)екзотично фентъзи, част IV Европа

$
0
0

Ето я и последната част от моята фентъзи обиколка. За нея се завръщам на Стария континент.  Тук вече малко бягаме от определението за "екзотика", и затова този пост ще бъде по-кратък.  Идеята на тази книжна екскурзия бе да покажа някои по-нестанартни истории. А както всички знаем, голяма част от класическите фентъзи светове имат някаква прилика с атмосферата на средновековна западна Европа, със своите замъци, крале и битки, със своята йерархия както на човеци, така и на вълшебни същества. В  последно време пък има бум на преразказите на класически приказки като тези на Перо, Андерсен или братя Грим. Колкото и да обичам тези сюжети във фентъзито ("Властелинът на пръстените"е в основата на читателския ми живот и всяко споменаване на "Красавицата и звярът"е достатъчно да ме спечели), просто не са те целта на настоящия пост.
Същото важи и за някои от основните митологии - гръцката, скандинавската и келтската например често са вдъхновение за писателите. Има десетки, не - стотици истории, базирани на вечно скарания гръцки пантеон, на нордическите богове, или на легендите за малкия народ. Не вървеше да ги изтърва съвсем, но не исках и да изпадам в подробности. Затова само ще набележа някои от тези книги, които аз лично харесвам или се надявам скоро да прочета, без да изпадам в подробности. Чакам да чуя и вашите любимци!

Гръцка митология

Рик Риърдън - споменавах този писател във всеки пост от настоящата серия и не е чудно. Едно, че много го обичам, но и второ - той сериозно се е заел да направи различните световни митологии достъпни до децата. Тук той присъства заради поредиците му за Пърси Джаксън, заради Героите на Олимпи Изпитанията на Аполон.  Първите две серии проследяват приключенията на група полубогове - начело с Пърси в началото, а после и с Джейсън, които се опитват да предотвратят края на света, да влеят малко акъл в главите на божествените си родители и по възможност да оцелеят. Третата пък се върти около нещастния Аполон, който се опитва да се реабилитира, след като леко се издънва.А за да не го повтарям пак, ще спомена и поредицата за Магнус Чейс, която е с боговете на Асгард.  С Риърдън винаги се смея на глас в едната глава, и ми разбива сърцето в следващата, така че горещо препоръчвам коя да е негова митологична книга.

"Цирцея"и "Песента на Ахил"- Маделин Милър.  Тези книги разказват с нов глас и нова перспектива иначе добре известните истории. Чувала съм като цяло добри  неща за тях, малко на места с колебания относно българските издания. Но да си призная, където съм отгръщала, не видях нищо нередно .






"Митове"и пердстоящите "Герои"на Стивън Фрай. Много обичам
Стивън Фрай - първо се запознах с него в "Джийвс и Устър", после го чух да чете Хари Потър, а постепенно се запознах с него и като личност и автор. Сигурна съм, че неговият прочит на древногръцките митове ще си струва.


Римският пантеон е като цяло огледално отражение на древногръцкия, макар и малко криво (и това разминаване е чудесно отразено от Риърдън във втората му поредица. Нямах намерение изобщо да ги включвам отделно, но тогава се сетих за "Кодексът Алера"на Джим Бъчър. Тази фантастична поредица е базирана на римските легиони, въпреки че магията в нея е доста различна от техния пантеон. Но комбинацията се е получила много силна.


Не знам доколко съм на прав път, но феите, особено във вида, в който най-често ги срещаме напоследък в популярната литература и с делението на Тъмен двор/Светъл двор и прочее, аз свързвам с келтската митология.Има няколко поредиции с феи, на които съм хвърлила око от българския пазар.  Това са "Железните феи"на Джули Кагава, "Вълшебният народ"на Холи Блек и Дворовете на Сара Дж. Маас.Мисля, че и за трите поредици има мнения в целия диапазон, така че изглежда ще трябва да разбера първа ръка :D

Скандинавските богове ги споменах покрай чичо Рик, отбелязвам и Нийл Геймън, със "Скандинавска митология", "Од и ледените великани", и "Американски богове" (която е превъзходен микс, но някак я слагам най-вече насам). А сега да преминем към някои по-забравени представители.

Дъглас Адамс!Всички го познаваме, но една част от читателите ограничават познанството си с него с "Пътеводител на галактическия стопаджия". Който е брилянтен, но да не забравяме, че в "Дългия мрачен следобеден чай за душата"самият Тор прави проблеми на детектив Дърк Джентли.






Друг писател, за когото може би не се сещате, когато някой спомене митологично фентъзи, е... Джоан Харис. Да, същата, авторката на "Шоколад"и всички последващи вкусни заглавия. Джоан Харис има и книги, вдъхновени от скандинавската митология. На български са преведени "Рунически знаци" (която притежавам и ме чака от поне 6 години) и продължението ѝ. А наскоро разбрах и за съществуването на "Евангелие на Локи". Като фен на Марвел у когото образът на Локи е вече неразривно свързан с Том Хидълстън, с огромно удоволствие бих прочела тази книга! Също така бих я притежавала. Някой не иска ли да я издаде заедно с продължението ѝ? И двата сета корици са разкошни!


И за десерт е време за малко славянска митология. Това за мен може би е най-вкусното късче фентъзи, до което бих могла да се докопам. Когато чета такива истории ми става изключително готино и уютно, едновременно откривам нови предели на нещо познато и това е разкошно. За съжаление нямам да предложа тук толкова заглавия,и сред тях няма толкова автори - кореняци, колкото ми се иска.
"Мечокът  и славеят" - Кристин Арден.  Наскоро приключих тази трилогия и се възхитих колко от атмосферата на руските приказки е успяла да вплете авторката, при условие, че те не са ѝ родни. Освен това, историческият момент и самият сюжет само допринасят за едно завладяващо четиво
Поредицата "Гриша" - Лий Бардуго. Всъщност не знам много за тази поредица, освен че наскоро има ренесанс в интереса към нея, и изглежда участва Кашчей. Кашчей Безсмъртни, най-известният руски фолклорен злодей? Да, моля.



"Изтръгнати от корен"- Наоми Новик. Историята на Агнешка от Дверник и магьосникът -
змей Саркан определено носи това усещане за по-славянска приказка, в дрехите, в маниерите им и всичко. Освен това обожавам  тази книга.




И ще приключим околосветската обиколка... с прибиране у дома, естествено.  Струва ми се, че нямам достатъчно фентъзи с българска митология в списъците си за четене, но ето я скромната ми селекция. Започвам с няколко поредици:

"Приказка за чудеса"или"Откраднато - Обречено - Опазено"на Искра Урумова в най-голяма степен покрива тази категория. Това е историята на младата самодива Неда, която влиза в странен съюз с Марко, който е Овчар, техен отколешен враг. И самодиви и овчари имат за цел да поддържат баланса и благоденствието на земята, но по доста различни начини. А на фона на сблъсъка им някой изглежда работи задкулисно по свои собствени цели.Тази трилогия за мен бе едно от най-българските и най-магичните неща, които съм чела. Може и да имах известни проблеми с характера на героите, и основно с темпото на действие, но въпреки това я препоръчвам. 

"Самодива" - Краси Зуркова
Самодивите явно са най-популярните ни фолклорни същества :) Книгата на Краси Зуркова бе феномен преди няколко години, не на последно място защото първо си бе спечелила слава отвъд океана. Отначало нямах намерение да я чета, защото не ми харесваше, че на практика тя е преведена на български. Отидох обаче на среща с авторката и ми хареса как тя обърна внимание на този въпрос, каза че и тя активно е работила върху българския текст и го е адаптирала. Постарала се е да избяга от по-краткото и лаконично звучене, което се усеща в английския вариант, и на което не съм му фен. И да, не съм я проела още. Знам, ужасна съм. Имам книгата, имам автограф, искам да я прочета, но още не съм. Но хей, другия месец планирам второ издание на Трибагрения четатон и може би ще ѝ дойде времето? А вие бихте ли се включили?

А сега е време за моите любими фолклорни същества... змейовете.
Споменавам "Да събудиш драконче"на Николай Теллалов по-скоро почетно. Засега само първата книга от поредицата му намирам за истински базирана на митологията. Втората беше иначе приятна, третата навремето ме поизгуби. Искам да се амбицирам и да завърша тази поредица, защото това бе първата нова българска книга, която ме накара да повярвам, че мога да намеря книги от наши автори в жанровете, които харесвам.

"Кало Змея" - Милен Хальов
Как да не ме привлече тази книга, при условие, че и заглавието, и авторът са така змейски! СлОчаЕност? Не мислА! (съжалявам, не се въздаржах! :D ) Това е историята на Кало, който си е съвсем обикновен ученик, като изключим, че е син на змей и нощем може да хвърка над покривите.
Отново като почетни упоменавания ще кажа "Софийски магьосници"и "ЛАМЯ ЕООД". При тях има разни такива елементи, но просто не ги считам за основното в книгите. Макар че във втората част на "ЛАМЯ"нещата се завъртяха хубаво около една кукерска маска :D "Магьосниците"пък тепърва имам да ги довърша :/ Така че е възможно накрая да има неща, които да оборват това становище :D

"Вълчи разкази"- Васил Попов
Вниманието ми бе привлечено към този сборник буквално в последната минута и влязох да редактирам поста си, за да го включа :D  Книгата съдържа няколко свързани новели, вдъхновени от българските история и фолклор. Прегледах набързо първия и фантастичният елемент определено бе налице. И да, следва най-хубавото - всеки може не само да прегледа, но и да изтегли цялата книга безплатно в електронен вариант, или да купи хартиен вариант, на сайта на автора - https://www.wolfstories.net/
"Орисия" - Стефан Стефанов
"Орисия"също е сборник с разкази, вдъхновени от фолклора и историята. Всъщност почнах да го чета миналия месец, минах първия разказ. Историята ми хареса, хареса ми образът на самодивата, но езикът толкова се напъваше да бъде архаичен, а в момента не бях в настроение за това. В скоро време обаче смятам да я довърша и се надявам като почета малко, да спре да ми прави впечатление.

"Тополи по пътя" - Пенко Пенков
Не знам дали тази книга е просто фентъзи, или както се надявам, фентъзи с митологична нотка. Но има тракийски могили и отвличане на деца, и самата история наистина звучи интересно. 

"Демон, юда и магьосник"и "Билкова отвара и рог от еднорог"- Венета Въжарова
Доста се обърках, когато видях това заглавие с тази авторка, защото първо го свързах с името Хедер Меспи и ми отне известно време да загрея, че авторката сигурно се е отказала от псевдонима. Това добре, но определено ми дожаля, че хартиеното издание не е с абсолютно разкошните корици, които навремето ми привлякоха вниманието. Иначе, освен юда, както подсказва заглавието, тези книги са базирани на мита за Световното дърво

"Баба Марта и месеците" - Слави Ганев
Персонификацията на месеците, и особено на Март като жена, винаги ми се е струвало нещо доста специфично за нашия фолклор. Малко се колебаех дали да включа тази книга, защото не можах да се ориентирам дали това са оригинални разкази, или сборник като другото издание с автор Слави Ганев. То съдържа приказки за Хитър Петър и Настрадин Ходжа, а както предполагам видяхте, реших да не включвам нито народно творчество, нито книги, които имат фолклорна атмосфера, но не са фентъзи. И там има много хубави книги, просто не е това идеята на поста. И все пак, "Баба Марта и месеците"изглежда като доста красиво издание, така че надали ще сгрешим, ако я прочетем.

Сигурна съм, че изпускам тук много и то хубави неща! Но и така... май този пост не се оказа толкова кратък, колкото си мислех. Вие какво бихте добавили към българското и славянското фентъзи? Кои са големите ви любимци от другите митологии на Европа?

[book review] "Супа от нар" - Марша Мехран

$
0
0
Заглавие: "Супа от нар"
Автор: Марша Мехран
Издателтво: Сиела
Жанр: съвременен, романтика, кулинарен
Топчеста оценка: 4 звезди
Бележка: четена за читателски клуб

Марджан и двете ѝ по-малки сестри - Бахар и Лейла бягат от войната в Иран  в изолирано ирландско градче. Жителите на селото определено не са подготвени са екзотичната революция, която сестрите донасят. Повечето от тях  не само отварят сърца да приемат момичетата, но и намират нещо от себе си в уютната кухня на Кафене "Вавилон".  Малцина обаче не успяват да загърбят предразсъдъците, като установилият монопол над Балинакроу Томас Макгуайър, който е твърдо решен заведението на сестрите Аминпур да е следващата му придобивка. Той обаче не е най-страшната заплаха за сестрите, а спомените и страха, който те носят със себе си...

Един сблъсък на култури може да бъде представен по много начини, в цялата палитра от комедия до драма. Марша Мехран е поставила нещата горе-долу по средата, може би повече към забавния полюс. Имаме я цялата палитра на герои, които наистина може да намериш в едно малко селце - дежурната клюкарка, добродушния пастор, пакостливи и/или влюбени младежи, и разбира се - човека, който ще се изправи срещу всички тези новости.  Беше забавно да проследявам разкриването на всеки от тези герои - от и бездруго супер милия свещенник, който преоткри страстта си да прави театър, до пакостливите близнаци на фризьорката, които накрая ме спечелиха с един неочакван и мил жест. 
Трите сестри - Марджан, Бахар и Лейла са сърцето  на кухнята и сърцето на книгата. Момичетата бяха много различни като характер и темперамент. Най-голмата - Мерджан, поема на плещите си грижата за семейството  и отговорността да ги измъкне от войната и да построи нов дом другаде. Средната - Бахар - се опитва да се скрие от миналото си и от травмата в него. А Лейла е най-малката, но и тя носи, макар и по-детски и скрит по-дълбоко, спомен за нещата, които са ги сполетели. Именно нейната история получава най-голямо развитие в книгата. Тя израства, от момиченце до млада девойка, среща и споделя първите любовни трепети, и несъмнено най-успешно успява да привикне към новата среда и да се отърси от сенките на миналото. Другите момичета също се развиват - Мерджан преборва много трудности, но и преди всичко разбира, че тя е сестра, а не майка и не може да се нагърби с всичко; Бахар успява поне донякъде да се освободи. Но имах чувството, че техните истории все пак оставаха повече в миналото, а само Лейла дърпаше напред. Не знам дали това е било нарочно решение от страна на авторката, за да акцентира на нея. Във всеки случай, любима сестра нямам :D Това учуди и мен, но и трите ми бяха еднакво интересни.

Не съм чела или гледала "Шоколад"на Джоан Харис, където мистероизна девойка отваря сладкарски магазин в строго религиозно градче, но атмосферата тук - с начина, по който хората хем се борят срещу новото, хем чрез вкусовете  и ароматите преоткриват това, което са забравили за себе си - ми напомни за това, което мимом съм прочитала или чувала за "Шоколад". Дори и пътуващите търговци ми напомниха за героя на Джони Деп. Изглежда съм била на прав път, защото на обсъждането на книгата, хората чели Джоан Харис, потвърдиха тези прилики :D 

Ах, и храна. Неведнъж съм възхвалявала книжната храна и съм провъзгласявала любовта си към нея. Докато в последната кулинарна история, която четох - "Ванилена сол", човек трябваше да се постарае малко, за да отдели рецептите от текста, то тук те директно бяха дадени, с всичко - продукти, грамажи и стъпки. За някои рецепти бях малко"а, вие ще ми казвате как да правя сарми, айрян и туршия!", но мога да си представя колко екзотични и странни биха били.  Но си представям колко наистина странни и екзотични биха били за някой от студеното, дъждовно селце да се сблъска с тази храна. Все едно преди 50 години да се опитваш да направиш суши ресторант в родопско селце, или нещо подобно :D Някои рецепти наистина ми привлякоха вниманието - на първо място несъмнено са сладките "Слонски уши":D Звучат ми като роднина на мекиците, но наистина искам да пробвам да ги сготвя в скоро време. Освен самата храна като храна, храната като новост и култура, тук присъства и храната като лекарство - за тялото и душата. По нагоре споменах колко различни по темперамент са трите сестри. Начините, по които те балансираха настроенията посредством различните вкусове, подправки и температури на храната.  Това бе наистина различно представяне на "храната като лекарство", което не бях срещала до сега, и утвърждаваше преди всичко едно - домашната храна, приготвена с любов, винаги носи утеха.

Последните страници единствено развалиха общото ми впечатление за книгата. Нещата се развиха бързо и без да ми дадат удовлетворение по много въпроси - надявах се линията на Мерджан да се развие и извън кухнята и почти майчинската роля, която бе възприела към сестрите си;  щеше ми се малко повече авторката да ни разкаже как Бахар успява да намери покой и утеха; а също и нещата със семейство Макгуайър да се развият иначе - бащата да оцени синовете си. В книгата всички тези въпроси бяха смотани твърде набързо в епилога.
Друг елемент от книгата, който ми стоя малко странно, бяха елементите на магичен реализъм. По принцип съм им фен, но тук стояха ни така, ни иначе - не бяха особено развити, и малко допринесоха за историята като цяло.

Като цяло обаче, "Супа от нар"ми хареса. Имаше го целия букет от характери, както на момичетата, така и на хората от градчето, имаше го домашния уют и контраста със спомените за войната. И естествено, имаше ги храната и рецептите.  Предвид особеностите на книгата, нямаше как именно рецептите да не станат основа за редовното реално предизвикателство, което Кейт ни пуска за книгите. Тъй като "Слонските уши"бе една от най-звучните рецепти в книгата, тя бе в основата на условието - да донесем нещо за хапване, с формата на слонски уши :D Най-автентичните вкусотии на обсъждането бяха дело на Благовеста, която бе следвала рецептата от книгата и кардамона в тези екзотични мекички определено се усещаше :D Аз се спрях на едни алтернативни слонски уши, които намерих в интернет, известни у нас май под името "Сълзички". Моите бушер уши бяха с четири вида плънки - кокос, канела, лешник и едни солени с маскарпоне, босилек и семки. И за ушавост не знам... но сурови лично на мен най-много ми приличаха на срезове на гръбначен мозък. 
Независимо обаче от анатомичната принадлежност, всички вкусотии бяха страхотни :D А като допълнителен бонус, имахме информация от кухнята - буквално - от екскурзията на Кейт в Иран <3 
Отмъкната клубна снимка :D Моите "уши"са тези в дясно .


И накрая: мислех си как би изглеждала една алтернативно забъркана супа. Това са си лични размисли и страсти, но се чудех как би изглеждало, ако авторката косвено бе сблъскала двете революции - тази в Иран, от която бягат момичетата, и тази в Ирландия. Забравих да спомена, че действието се развива в средата на 80-те години, около 7 години (май) след културната революция в Иран. Години, които са белязани и от доста активност от страна на ИРА. Знам, че двете събития са коренно различни, но щеше да ми е много интересно, ако по някакъв неведом начин се бяха преплели.  Последно отклонение - една прекрасна книга за това бе "Блатно дете"на Шавон Доуд - ако името ѝ ви звучи познато, а не се сещате откъде - по нейни идеи след смъртта ѝ Патрик Нес пише "Часът на чудовището". Може би непопулярно мнение, но за мен "Блатно дете"бе много по-хубава и дълбока от "Чудовището", и горещо я препоръчвам

[readathon] Трибагрен четатон

$
0
0

 Не знам дали някой от вас през изминалите месеци се е чудил дали и кога ще има пак Трибагрен четатон, но аз не можех да си го избия от главата :D Умирах от желание за второ издание! Не че нещо ме спира иначе да чета каквото си искам и да го слагам в каквито ми скимне измислени рамки, но друго си е то да има четатон!

Както и предния път, това е книжен маратон само за книги от български автори. Ако прочете дори само една българска книга в рамките му, вече сте пълноправен участник! В четатона има категории, или предизвикателства, но не е задължително книгата ви да влиза в никое от тях. Те са просто за да направят четенето по-забаво, и да ви накарат да се поразтърсите из лавиците си или да излезете от зоната си на комфорт. Също така, една книга може да съотнесете към повече от едно условия. Всъщност съм доста любопитна какво ще е най-масивното комбо, което ще се получи :D

Към събитието може да се присъедините ето ТУК! Стартираме на шести и тичаме през книгите до 20 май. Събитието вече е активно с идеи и предложения за харесване до официалния старт на четатона. Сега обаче ще ви споделя аз лично какво си харесах. Набелязала съм си по една книга за всяко предизвикателство, но това е най, ама най-амбициозния вариант на четатона за мен. По всяка вероятност и аз ще комбинирам, и ще покривам с една книга няколко условия.


1.Подобаващо за заглавието на четатона, прочетете книга с корица в един от цветовете на нашето знаме - "Самодива" - Краси Зуркова - червена корица. Тази книга ме чака от няколко години да си изградя сама мнение за нея.
2. Книга с исторически, фолклорен или митологичен елемент - "Кало Змея" - Милен Хальов. Змейовете са любимите ми същества, а тук много ме привлича комбото между имената на книгата и на автора. Случайност? Не мисля! :D
3.Книга, която сте избрали заради корицата  - "София - Лондон - София" - Теодора Славова
4. Книга, написана преди 2000 г. -  "Сините пеперуди" - Павел Вежинов
5. Роман, насочен предимно към младежка аудитория (YA роман ) - "Пазители" - Цветелина Владимирова
6. Книга или поредица, която сте започнали, но не сте завършили. Ако нямате такава - автор, чието творчество сте започнали да четете, но още не сте наваксали. - "Орисия" - Стефан Стефанов . Започнах тази книга миналия месец, но прочетох само първия разказ.
7.Книга от автор от града/района в който сте родени/живеете - "Софийски магьосници" - Мартин Колев
8. Книга от автор, когото сте виждали на живо, присъствали сте на книжна среща или сте гледали негов/неин лайв  - "Еринор" - Стефан Козовски

Тук съм малко лаконична, но за утре съм ви приготвила видео, в което говоря малко повече за тези книжки. И този път дори може да се види!
А вие избрахте ли си вече какво да четете? Вече сме почти на старта!
Готови ?

За вършене и свършено - май

$
0
0
 Добре дошли в поредното издание на "За вършене и свършени"!  Тук съм, за да се отчета за прочетеното през април и да щрихирам малко планове за май.
Но първо да ви напомня, че в момента тече giveaway, чийто краен срок за записване е утре! Може да се запишете в поста ми ТУКи да получите допълнителен шанс , ако коментирате и видеото ми ТУК ! 
Победител ще изтегля на седми май!

 
И така, през април основната ми читателска занимавка беше четатона СОВА. Много се забавлявах с него, възхитена съм от старанието и организацията на Book Roast, която го хоства, въпреки че не взех участие в Туитър събитията. И нямам търпение да дойде време за следващото ниво изпити - ТРИТОН! Може и да си издържах изпитите СОВА, но средната ми оценка за книгите "за преговор"се въртеше около 3.5 - 4 звезди от 5. Надявах се да имам поне едно - две попадения, които наистина ярко да изпъкнат, но все пак не се оплаквам - нямаше и нещо, което твърдо да ме разочарова. Може и да сте следели ъпдейтите ми във фейсбук (обичам да се лаская сама :D ), но ще отбележа накратко прочетеното през април, за и извън четатона.
1. "Прикачен" - Рейнбоу Роуъл, за читателска среща онлайн. Първата книга на авторката засяга някои много хубави и важни теми, плюс интересна завръзка и приятни герои. Но темпото беше бавничко, сакаш ми липсваше нещо централно като събитие, и дълго чаканата среща малко ме разочарова. 3.5 звезди
2. "Да се влюбиш във вещица" - Калина Иванова. Книгата ми за изпита по История на магията. Според мен таки книга не трябва да се счита за фентъзи или дори за фантастика като жанр, защото те предполагат различно развитие. По-скоро бих я определила като магически реализъм или модерна притча, защото е пълна със символии и алегории. Като имам това предвид, ѝ давам 3.5 - 4 звезди, въпреки че имам много странни взаимоотношения с единия от разказвачите.
3. "Народът на моретата" - Мишел Гримо. За "Защита срещу черните изкуства. Малко се бях уплашила, че независимо заглавието няма да ми достигне море (а това бе част от условието), но за щастие втората половина беше подводна. Увлекателна, но кратка книжка, загатваща за богат свят. Ако беше писана днес, сигурно нямаше да се отърве от трилогия. Отново 3.5 - 4 звезди
4. "Човекът, който продаде морето" - Николай Цанков. За "Отвари" - кратка книга под 150 стр., и за месечното предизвикателство - различна от роман (това е сборник разкази). Всички разкази бяха приятни, но нито един не ми изпъкна като изключителен и паметен. 3.5 - 4.
5. "12 правила за успех. Противоотрова срещу хаоса" - Джордан Питърсън. За нехудожествения читателски клуб и за Аритмантика. Много съм раздвоена за тази книга. Голям фен съм на почти всички правила. Но тази книга е два - три пъти по-дебела, отколкото трябва. Авторът е включил много свои размисли и есета, и това размиваше всичко.  Освен това, просто не можах да приема част от мнението му за жените. 3  звезди.
6. "Хари Потър и философският камък" - за трансфигурация. За тази графа бях предвидила друга книга, но годеникът ми подари изненадващо нов комплект Хари Потър (старият ми е в Бургас, а всяка къща трябва да има Хари Потър!)  и не можах да устоя на изкушението. Освен това, както казах, на нито една книга не дадох този месец максимална оценка, и просто исках да заложа на нещо сигурно, което ще ме направи щастлива.
7. "Историята на моя брат" - Зюлфю Ливанели . За читателския клуб и за Руни. Тази книга ми хареса изненадващо много, въпреки че беше една от онези истории, които не можеш да поставиш никъде. Всъщност от новите книги, които четох този месец, тя ми хареса най-много. Дадох ѝ 4 звезди, а ако не беше финала, можех дори и 5.

Друго събитие, което ме занимава през април беше Къмпинг НаНоРиМо. Ако си спомняте, НаНо е националният месец за писане на романи, а Къмпинга е по-малкият му брат, където си поставяте каквато си искате цел, вместо задължителните 50к в есенната версия. Не участвах официално, тъй като целта ми беше редактиране, а не писане. В тази насока постигнах добри за мен резултати и редактирах една голяма част от "Отдел Муза", абсолютно пародийната ми абсурдщина, която естествено тръгна от Форум Муза :D Специално благодаря на четящите, и особено на помагащото с редакция другарче, което може с орловото си око да усети дори двоен интервал! А тъй като любимата ми игра са писане 4 the words бе пуснала специално събитие за КампНано, трябваше да ги напиша тези думи някак - резултатът от което са постове и ревюта, йей!

Последното голямо априлско събитие бе, че се ентусиазирах и започнах канал за книги! Така че ако освен да ме четете какво пиша за книги, евентуално искате и да ме слушате и да ме гледате - добре сте дошли! :D Каналът ми ви очаква ето тук!

А сега малко планове за май месец..
Всъщност, най-големият ми план за месец май е вече в действие!

През месец май реших да направя едно второ издание на Трибагрения четатон, който дебютира миналата есен. Както и предния път, основното условие в него е да се четат книги от български автори! Подробности може да видите във видеото горе , или в събитието във фейсбук - ето тук. Може да се присъедините към събитието във фейсбук и да споделите своите препоръки, дали и с какво ще сте включите. Във видеото ви споделям накратко условията и книгите, които съм избрала за всяко, НО по всяка вероятност няма да прочета всичките. Много ще се радвам ако се присъедините към нас - не забравяйте, дори една прочетена българска книга ви включва в четатона!

Продължавам с читателския клуб.
Както виждате, тъй като отмъкнах картинката както си е тъй от клуба, ако участвате в дискусиите, може да спечелите награда! :D На мен дори точно предния месец ми излезе късмета!

Всъщност, тъй като както виждате публикувам със закъснение, и първата онлайн книжна среща вече мина - беше на трети май, и книгата за обсъждане беше "Деца от кръв и кости"на Томи Адейеми.това беше и първата ми прочетена книга за месеца. Все още се колебая накъде да закръгля оценката си - към 3 или към 4 звезди, но това ще го обсъждаме по-нататък.
Следваща подред е срещата за нехудожествена литература. Тук клубният избор е "Бог пътува винаги инкогнито". Още се чудя дали да се включа за нея. Както знаете, непрекъснато се опитвам да излизам от зоната си, а напоследък ми се натрупаха доста излизания. :D Ще реша, в зависимост от настроението ми и от другите ми четива за момента.

Книгата за редовната среща пък този път е трилър/мистерия - "Дете 44"за 24 май. Започнах я вчера и началото е доста тежко, но мисля, че ще ми е интересна. Има и филм, за който отзивите също са доста добри. Аз не съм много киноман, но определено чакам с нетърпение да срещна героя, който да си представям с лицето на Том Харди :D


Засега това е планът ми за май - ще видим доколко ще го спазя :D Като за край на поста отново ви каня да се включите в Трибагрения четатон (човек трябва да си прави реклама!) от 6 май. Не пропускайте и да се запишете за томболката по случай 700 харесвания на страничката ми  - може да го направите в поста във фейсбук и да получите допълнителен шанс с коментар под първото ми буктюб видео :D

[book review] "Една фурия на 90" - Юрий Дачев, Стоянка Мутафова

$
0
0
 Заглавие: "Една фурия на 90"
Автор: Юрий Дачев
Издателство: Слънце
Топчеста оценка: 4 звезди
Жанр: биография
Бележка: четена за читателски клуб Орбита, подклуб нехудожествена литература

През 2019, и през последните години, си отидоха доста бележити личности, сред които и голямата актриса Стоянка Мутафова. Със срам си признавам, че не знам почти нищо за  нея, живота и кариерата ѝ, освен може би името на някоя известна роля. Това важи не само за нея.  Оказа се, че аз не съм единствената в читателския клуб, която си призна такъв грях. Когато се обсъждаха книгите за читателската среща, споменахме няколко скорошни биографии, включително на Стефан Данаилов, и накрая Леда се спря на книгата за Стоянка Мутафова.

След като прочетох книгата, не съм сигурна дали мога да кажа, че знам много за живота и творчеството на Стоянка Мутафова, но със сигурност ми позволи да надникна към характера ѝ.
Спомените на актрисата са разказани от нейно име, в първо лице, въпреки че книгата е биографична, а не автобиографична. Затова и понякога, когато говоря за "авторката", имам предвид Стоянка Мутафова, а не Юрий Дачев. А и като цяло, останах с впечатление, че текстът е оставен доста суров. Прочетох книгата наистина много бързо, и с удоволствие, въпреки че се оказвах в несъгласие с актрисата много повече пъти, отколкото очаквах. Къси глави, със зарибяващи заглавия, и всичките написани с искреност и ирония. Това за мен е рецепта за бързо и приятно четиво, въпреки че разказът бе понякога така хаотичен, че напираше да ми сложи прът в колелата.
"Не го мога. Аз съм разхвърлян човек. При мен нещата и хората се проявяват отведнъж, припомнят нещо много далечно, несвързано. Такава съм. На подреденост ще се науча.... известно кога. Когато се подстригват мравките."
Горкият автор в лицето на Юрий Дачев получи доста хейт от мен. Негодувах: "Да си автор на биография не значи просто да си сложиш магнетофончето и да натиснеш "запиши"! Това е и отговорността да срещнеш личността зад думите с читателя, подредиш и оформиш всичко!"  Оневиняващият абзац горе дойде малко преди финала на книгата, така че може би му дължа извинение. Когато е казано нещо такова, няма как да не се съобразиш и да оставиш книгата да следва хода, начертан от така характерна черта на авторката. Все пак, можеше да ошлайфа малко повече текста

Често ми бе трудно да преценя как се отнасят много събития спрямо хронологията на живота на Стоянка Мутафова, нещата прескачаха от едно събитие към друго, напред и назад във времето, понякога с малки включвания с дух на анекдоти или басни. Затова и казвам, че може и да не останах с добра представа как се развиват, и особено кога, събитията в живота на актрисата - доста време ми трябваше дори да разбера как са подредени съпрузите ѝ ! :D Но разбрах какво е било значението на тези моменти и как се е проявил и дооформил характерът ѝ. Като цяло книгата остави у мен чувството за поредица срещи на кафе, където нещо случайно отключва поредица от спомени и истории - това е почти и оригиналният начин, по който е записана книгата. И като се замисли човек, хронология на едни събития може да направи всеки, но да те покани на кафе със Стоянка Мутафова е къде по-екзотично.

Доста често се виждах в несъгласие с нея, но на двойно повече места искрено се възхитих на Стоянка Мутафова. Не на шега съжалих родителите ѝ, особено баща ѝ, заради множеството инсценирани смърти и инциденти; и мъничко се ужасих на жестокостта да измислиш и да повториш такъв план. А след това се впечатлих изключително много на бързата мисъл, хладнокръвието и несъмненото актьорско майсторство, които ѝ бяха помогнали да разиграе такъв сценарий, който да я спаси от изнасилвач или крадец.
С изключително детинска почуда се изненадах колко назад се връщат спомените от детството на Стоянка Мутафова. Някак си пресмятам правилно до коя година ще ме отведат цифрите, но когато разказът ме отведе в една съвсем различна епоха, когато се споменаха имена и случки от гледната точка на очевидец, който до скоро ни е бил съвременник, една част от мен не спираше да се изумява. Исторически маркери като атентатът в Света Неделя или раждането на Симеон (трябваше ми време, да загрея за кого става дума! Просто така  бе споменато името!) бяха фон, на който всъщност се разкриваше атмосферата на някогашна София. Аз хич недолюбвам столицата ни, като цяло. Но тук за първи път от доста време ме спечели тази "Четириетажна София".  Също така между другото бяха щрихирани всички епохи, през които Стоянка Мутафова е живяла до наши дни, и всички личности, които е срещнала - през нейния поглед.

Повдигането на кулисите на театралния живот също бе част, която очаквах с нетърпение. Картината на театъра бе на жестокост, красота, и битки със себе си и другите - точно както очаквах. Тези епизоди много ме забавляваха с актьорските и режисьорски приумици, със срещите с известни имена, и най-вече - с театралните суеверия :D  От споменатите срещи, несъмнено най-много ми харесаха тези с Невена Коканова и обикнах характера и темперамента ѝ така, както се възхищавах на таланта ѝ. Но тези глави също и ме натъжиха - както казаха момичетата на клубната среща, прочетохме толкова много имена на хора, които явно са се откроявали с талант и са поставили основите на това изкуство у нас. А днес - все едно чувахме имената им за първи път. Колко страшно много е обречено на забрава.

От "Една фурия на 90"не получих това, което исках, но останах доволна от това, което получих.  Не знам дали това се дължи на факта, че тази книга не е първата (aвто)биография, която Стоянка Мутафова пише.  Възхитих се на силата на характера ѝ, верността към себе си, борбеността ѝ, възхитих се на живеца и пакостливостта, ако може така да го кажем, които е съхранила до последно. Не знам какво конкретно бих отнесла от тази книга за себе си. Може би че никога не е късно да си играеш на индианци, и че понякога трябва да изпиеш една вода и да преглътнеш страха.

[book review] "Човекът, който продаде морето" - Николай Ценков

$
0
0
Заглавие: "Човекът, който продаде морето"
Автор: Николай Ценков
Жанр: съвременна проза, разкази
Издателство: Колибри, Сторител
Топчеста оценка: 3-3.5 звезди
Бележка: четена към четатона С.О.В.А - книга под 150 страници

"Човекът, който продаде морето"е къс сборник, съдържащ дванадесет също така кратки разказа. Те са скорошни или отдавна отминали, случват в най-различни места и страни, на най-различни хора. Общото между тях е едно - морето. Но това не са истории за мореплаватели. Тук морето е спомен, атмосфера, фон и главен герой, който винаги присъства и се крие у всеки. Независимо дали човек се опитва да го забрави, продаде или изгуби.

Миналото лято, някъде покрай Алеята на книгата, се състоя премиерата на тази книга. Много хубаво съвпадна с изложба на Лиляна Петрова - Лулу също в Морското казино, така че фонът на представянето беше страхотен. *  Авторът прочете първия разказ, и един мъничък откъс от друг и сподели вдъхновенията зад някои от историите. 

Както казах, "Човекът, който продаде морето"се състои от 12 разказа.  Няма какво толкова да ви разказвам за сюжетите им, защото те са толкова кратички, че всичко ще разваля. Всички те могат да се четат самостоятелно, но вътре сред тях се оформя един очарователен мини цикъл. Той се състои от историите на "Човекът, който продаде света", "Човекът, който купи света", и според мен и "Градът на спасението", обединени от "момичето с бадемовите очи". Последният разказ е може би любимият ми от целия сборник, и като история, и като написване, и като послание. Тук най много ми хареса, въпреки че присъстваше и в други разкази (като във втория ми фаворит - "1943-та" ) една особеност в стила на автора. Допадна ми начинът, по който разказваше с едни - монолого-диалози, едни разговори, от които чуваме само половината. Сякаш сме застанали зад гърба на човек, подхванал телефонен разговор, и чуваме само неговите реплики. Освен като цяло рядко срещано като похват, тук и се беше получило много добре, хареса ми колко естествено вървеше всичко. "Градът на спасението"блесна за мен и с чудесно облечения си в думи финал, макар завършека да не е може би много хубав. Но човек просто няма как да спори с това, че "вечността се побира в бурканче сладко от смокини" **

Всъщност считам завършеците за едно от най-силните неща в този сборник. Сюжетите може и да не ме впечатляваха особено - чисто като истории мога да кажа, че най-много ми харесаха "Рапорт от острова"и "1943-та". Но да - завършеците. Авторът почти на всеки разказ успява да закове такива финални изречения, че да ме остави с едно чудесно, задоволено чувство. Това за мен е много важно, особено  като става дума за къси разкази. Не знам дали ще остави много трайни спомени в мен, дали ще успея да бутилирам и запечатам това чувство в бурканче, или то ще бъде отмито като стъпки по пясъка след поредната вълна. Затова и се колебая в оценката си - люшкам се между 3 и 3.5 звезди.

Времето, което си прекарах с "Човекът, който продаде морето" , определено беше приятно. Сега, не съм сигурна дали да ви я препоръчам като трайна покупка - цената е малко висока - 14 лв за книжка от 100 странци, въпреки че качеството на изданието е добро. Но ако я намерите в библиотека, или пък имате абонамент към Сторител, където е налична като аудиокнига, и то в много приятен прочит - тогава вече спокойно ви съветвам да ѝ обърнете внимание.

* Атмосферата бе леко нарушена от факта, че цялата изложбена зала миришеше на риба от ресторанта. Моля те, Морско казино, малко вентилация.
**Сладкото задължително трябва да е от зелени смокини.

За вършене и свършено - юни

$
0
0
Май отмина, и определено беше вълнуващ месец за мен, в читателско отношение! Както сигурно знаете, защото ви продъних ушите, през май се проведе второто издание на Трибагрения четатон за българска литература. Благодаря на всички, които се включиха! Другото събитие бе старта на Ютуб канала към блога, така че всъщност може да видите този пост и във видео вариант.


Извън четатона също успях да почета малко. Преди старта му завърших:
1. "Деца от кръв и кости"на Томи Адейеми, за англоезичния читателски клуб. В крайна сметка май ѝ давам 3 звезди. Колебаех се накъде да закръгля, но тъй като съм от хората, на които не им допадна особено финала, реших да е към 3.
2. "Дете 44" - Том Роб Смит. 5 звезди. Много тежка книга, с атмосфера пропита със страх, която обаче не можех да спра да чета, след като преглътнах първите глави.

За четатона успях да мина четири книги, с които покрих всички точки:
1. "Софийски магьосници" - Мартин Колев - и сууупер много им се изкефих :D Много се забавлявах с тази книга, опасявах се, че на втори прочит Свилен ще ми мрънка твърде много, или нещо друго няма да ми хареса, но до последната страница беше перфектна :D Айде сега да напиша ревю, и да се мятам на следващата!
2. "Приказка за магьосници, физици и дракон" - Геновева Детелинова. Тази книга много я обичам, но изобщо нямах намерение да я включвам сега в четатона. Обаче толкова много хора говореха за нея, че накрая не устоях и я препрочетох. Отново. И пак се смях буквално на всяка страница.
3. "Сините пеперуди" - Павел Вежинов. Оказа се, че съм чела "Един есенен ден на шосето"! Беше ми много гузно, че никога не съм чела Павел Вежинов, та ми олекна, че си спомних разказа още от първите абзаци. В историите си тук Вежинов засяга въпроси, които от една страна са многократно обсъждани, но същевременно и непреходни.
4.  "Самодива" - Краси Зуркова. Поредната книга напоследък, която ми разкъсва мнението. Историята и стилът на авторката много ми харесаха, но романтичната връзка беше направо ужасна.
5. "Приключенията на Лиско по море" - Борис Априлов. Завърших тази книга след четатона, но умирах от нетърпение да прочета това книжле, та да чакам условия, в които да го вместя. Отново, страхотен текст и прекрасни илюстрации от Мира Мирославова.

Едно друго книжно събитие през май, е че почти съм попълнила колекцията си Библиотека Галактика! Още 4 книжки и ще съм горд притежател на всичките 123 томчета. Липсват ми номерата 2 "Двойната звезда", 6 "Тайнственият триъгълник", 120 "Кухият човек"и 121 "Човекът в лабиринта". Ако случайно продавате тези книги на разумни цени, дайте ми знак :D Междувременно кротко работя по другия си галактически проект - прочит или препрочит на книжките, и ревюта на всяка от тях. Засега съм готова с три!


Сега е време за малко планове за юни! Но с уговорката, че точно след като заснех видеото, видях едно събитие в края на месеца, което донякъде ще промени плановете ми. Това, което виждате горе сигурно ще се запази... но май няма да стане плана с това да я карам по-лежерно този юни :D Eдна част обаче, която няма да се промени, е читателският клуб:

Започваме с тийн подклуба, и книгата за юни е "Задръж звездите още миг"на Кейти Хан. През май гледах "Марсианецът"по едноименния роман на Питър Уотс, така че съм в настроение за космически истории с малко герои.
"Пътешествие под звездите"от Филип Жак е книгата за нехудожествения клуб,  и както заглавието подсказва е пътепис, което ще внесе малко разнообразие, докато още не може да се пътува свободно.
Книгата за редовната среща ще е "Споделеният апартамент"на Бет О'Лиъри, и съм супер доволна от този избор! Заглеждам и се каня на тази книга още откакто излезе, историята ми звучи нестандартно и интересно.
И общо взето, от клубните книги се надявам всичко да е оптимистично :D Не съм на мрачна вълна!

Във форума, темата за Месечното предизвикателство през юни е "Книга, препоръчана от приятел, блогър или книжар". Тук имам доста избори - мога да дублирам тук "Споделеният апартамент"защото съм чела и слушала доста ревюта за нея.  И още един вариант за месечното предизвикателство е книга, която приятелка на другарче от читателския клуб ми даде да погледна като бета читател; мисля, че това също влиза за "препоръка от читател".

За събитието, което ми разбута плановете (но по хубав начин :D ) ще ви разкажа малко по-късно :D Исках обаче да пусна този обзорен пост сравнително навреме. А вие с какво ще се похвалите за месец май?

[book review]"Нито капка вода" - Минди Макгинис

$
0
0
 Заглавие: "Нито капка вода" / Not a drop to drink
Автор: Минди МакГинис
Издателство: Прозорец
Жанр: дистопия, YA, приключенски
Топчеста оценка: 2 звезди
Бележка: четена за английската среща на читателски клуб Орбита

В близко бъдеще водата е станала оскъден и ценен ресурс, заради който хората биха убили с лека ръка. Шестнайсетгодишната Лин и майка ѝ живеят до малко езерце и го бранят с цената на всичко. След като обаче майка ѝ умира и Лин остава сама, ѝ се налага да преоцени начина, по който гледа на другите хора. Когато в началото на тежка зима тя намира в близката гора бременна жена, петгодишно дете и градско момче, съвсем непривикнало на живот в пустошта, младото момиче трябва да реши дали наистина всеки срещнат е нищо повече от конкурент за водата; дали си струва да помогне и преди всичко - дали иска да прекара остатъка от живота си в изолация.

"Нито капка вода"разглежда едно апокалиптично бъдеще, което е всъщност много по-реално, и затова плашещо, от зомби нашествие например. Въпреки тази обещаваща основа, книгата не ми хареса. Четеше се бързо и лесно на английски, но интересът ми се колебаеше между "скучно ми е"и "едвам се заинтригувах", а от финала останах недоволна.  Това бе от онзи тип разочарование, където виждаш толкова много потенциал, който обаче не се разгръща добре.

Това е по-скоро история за оцеляване и за израстване, отколкото дистопична сага. Докато се придължаше към това, книгата донякъде поддържаше и интереса ми. В първата половина наистина се чувстваше този страх за водата, и имаше най-различни трикове за оцеляване а ла Беър Грилс, които може би наистина работят. По-нататък този елемент сякаш се поразми. И останах доста изненадана, че всъщност героите не се сблъскаха с реална пълна липса на вода, която да ги принуди да минат на строг режим - например ако бяха тръгнали наистина на път или бяха загубили достъп до източника си.
Отношението ми към героите и развитието им също е горе-долу 50-50. Като типажи бяха добри, любимци ми станаха съседът - Стебс, за когото очаквах да развие типажа на лудия фермер с пушката- кремъклийка, но той се оказа много печен; и Илай - младежът, който под натиска на принудата успя да възмъжее за по-малко от година. На други обаче не ми достигна развитие  - Нева особено, майката, беше една фонова сянка, за която докладваха втора ръка.  Детенцето пък, Люси, може и да беше голяма сладурана, но поведението ѝ бе нереалистично идеално, особено когато описваха състоянието на крачетата ѝ. Просто не е възможно петгодишно дете, свикнало на добър, градски начин на живот, да не издаде по някакъв начин, поне физически ако приемем, че не се оплаква, ако стъпалата ѝ тънат в кръв и гной.  Финалът, и вкарването (един вид) на допълнителен герой, няма да го коментирам заради опасност от спойлери, но за мен почти всички решения в последните петдесетина страници бяха просто на принципа "да вкараме драма".

Един много интересен елемент, който за съжаление не получи никакво развитие, бе способността на някои герои за water witching - радиестезията или популярното търсене на подземна вода с пръчки. Това можеше да бъде основа за едно по-голямо, по-интересно приключение, но ни бе съобщено по-скоро информативно, и не влезе в действие.

Като споменах по-горе, че това не е точно дистопична история, исках да изтъкна, че този аспект не бе особено развит. Сюжетът си остава в изключително тесен кръг, и много не се наблегна на това как, защо и кога се е стигнало до тази ситуация. Това много ми липсваше, защото можеше да се превърне в страхотен коз за книгата. Ама защо да се задълбаваме, а? По същата тази причина нямаше и някаква по-солидна сюжетна линия, която да ме заинтригува.

Един от най-големите плюсове, заради който се радвам, че прочетох "Нито капка вода", е че заради нея за първи път отидох на дискусиите на английски към читателския клуб. А и беше утешително, че всъщност всички споделяхме близки оценки и мнение за книгата. Много ми хареса идеята на Софи, ръководителката на дискусията, за алтернативен сюжет на финала, включващ Люси и уменията ѝ да намира вода. Общо взето заключението бе, че трябва да пренапишем книгата :D
"Нито капка вода"има и продължение. Може би в него тези интересни теми ще са по-експлоатирани, но за момента нямам намерение да проверявам. Едно момиче от клуба обаче реши, че ще се жертва за доброто на групата и ще докладва, така че ще видим!

[book review] "Киберпънк"на Shadowdance

$
0
0
Заглавие: "Киберпънк"
Автор: колектив / Shadowdance
Издателство: Shadowdance
Жанр: списание, антология, разкази, киберпънк, всякакъв там пънк :D
Топчеста оценка: 4 звезди

Днес ще ви представя не книга, а едно издание, което може да се разглежда отчасти като списание, отчасти като антология, но определено си е един грандиозен труд. Става дума за "Киберпънк"на електронното списание и сайт Шадоуданс. Това наистина впечатляващо книжно тяло излезе преди около половин година и събира в себе си множество статии, обзори и 6 художествени разказа, всичко това в разкошно оформление и илюстрации на наши и чужди художници.

Аз, да си призная, не съм най-големият фен на чистия киберпънк, може би защото стандартно навява твърде тъмни настроения. Но затова пък пара-пънковите жанрове (да не се бърка с ПАРОпънк, преводът на канал Хистъри за стиймпънк, който още не мога да реша дали е гениален или отчайващ), ме привличат открай време. Това е основната причина да си взема списанието; но естествено, обещанието за всичко останало беше добре дошло.

Сега, първо ще ви уплаша вас, като евентуални читатели, защото и аз първо се стреснах, после ще ви поуспокоя. "Киберпънк"е сравнително тежко за четене издание. Тежко не като обем, защото то наистина е изградено като списание - може да го отваряте на която си искате статия и да го зарязвате когато си искате. Кеф ви е художествен текст? Ето ви разказ. Търсите си какво да гледате? Ето няколко селекции, с които да попълните списъка си. Искате да се научите за културно или технологичните новости? Има нещо и за този момент. Но е тежко за четене на места. Честно казано, една от най-нечетивните за мен статии беше първата, "Атлас на киберпънка". Което е малко кофти, защото тя би трябвало да е отправна точка на читателя през изданието. След като я прочетох, всъщност зарязах списанието за няколко седмици, а после нито веднъж не се върнах към нея; въпреки че често се възползвах от съдържанието (което е бтв много готино оформено на вътрешната корица). Утешителното е, че всъщност почти всички останали текстове са по-юзърфрендли, било заради самия си стил, било то защото са компенсирали с бележки под линия.  Всъщност, не съм сигурна, че бих искала стилът на текстовете да падне, по-скоро категорично не бих - защото една от първите мисли, които ми минаха през главата, бе - "Уау! Това Е журналистика! Това митично животно, този еднорог на писмения свят ВСЕ ОЩЕ съществува. Елате да го видите преди да завършат журналистите, които знаят да избират верен от четири отговора, но не и да напишат литературен текст!". Но на места убягваше баланса между здравословния, провокиращ респект и стряскащия респект от типа "Това не е за мен".

Изтъквам това с цел - ако сте се спрели на линеарен подход към списанието и сте стреснали в началото, да не подвивате опашка. Както казах, почти всички статии нататък са доста по-лесносмилаеми.
Например по-напред ви очакват два прекрасни текста за основополагащи автори като Уилям Гибсън и Нийл Стивънсън, които се превърнаха може би в любимите ми от цялото списание. Бяха чудесно представени и балансирани като авторова информация, като значение; като библиография, сюжети и анализ. От тях си набелязах няколко заглавия за купчината, като "Бароковият цикъл"определено ме заинтригува най-много.


Това естествено не бяха единствените неща, които си заделих. Намерих много, което да ми привлече вниманието както сред Предходниците на киберпънка, така и в Жанровата блок-схема на пънковете, но също и просто сред текстовете. Към жанровете ще се върна по-късно, но сега искам да да подчертая как се кефих да откривам неочаквани имена сред различните текстове. Като се почне от споменавания на "Подвижният замък на Хоул"до влиянието на Боуи над Доктора на Капалди. Чувствах се като на лов за великденски яйца. И може би това, най-много от всичко, ми даде чувство за цялост и всеобхватност, представа за проникването на жанра и обвързването му с други, и не на последно място, на ерудираността на авторите.

А сега, за схемата. Няма истинска схема, бтв, но все пак има доста пространствено обяснение на много от различните пънкове. Не съм голям фен на прекалено дребнавата класификация, но тази тук е обезоръжаващо любопитна. Освен понастоящем най-популярният стиймпънк  - на който и аз съм фен, или поне на всичко, което пъхат под широката му егида - ами мейнстрийм съм, съдете ме - има и цяла плетора от толкова фантастични субжанрове. Нямате представа как се изкефих на някои, като например "сандалпънк". Хермес и Хефест сандалпънк ли са? А Лео на Рик Риърдън с неговия кораб-дракон? Той трябва да е модерен санадлпънк! Въпреки малко негативните прогнози, които се прокрадваха, тази статия също се нарежда сред любимите ми. Даде ми доста отговори, или поне насоки, дали дадено заглавие с чисто сърце мога да го етикетирам като пънк; макар че си замълча за някои други. Например, "Емоджи: Филмът"и "Разбивачът Ралф"кибер ли са, пънк ли са? :D (Пишейки това, искрено се надявам феновете на жанра да не знаят къде живея, за да не се изсипе гнева им върху ми :D )

Филмите и сериалите също са широко разгледани, както в няколко колекции, така и чрез фокусирането над няколко ключови за жанра заглавия. Едно от тях е "Блейд рънър", друго - Ghost in a shell.И тук ще си позволя да вметна още нещо, което не винаги е силната страна на "Киберпънк" . Като списание, то има пред себе си една доста трудна задача. То трябва да е насочено хем към конкретна група, обръгнали фенове на жанра, хем и към по-широко изкушения литературно читател, който не е знае нещата в дълбочина. Това си личи малко и в анонса на задната корица. Той ни подсказва, че "ще се припомним заедно любими произведения и творци", няма да се запознаем. А според мен трябва и да запознава, приобщава и вербува. По-горе споменах колко прекрасно балансирани бяха статиите за Гибсън и Стивънсън, те бяха чудесни и в това отношение - независимо дали за теб това са добре познати имена, или за първи път ги чуваш, тези статии имат еднаква, и то висока, стойност. Затова пък текстът за "Блейд Рънър"е един от най-несполучливите в списанието за мен. Ако човек не е предварително запознат с "Блейд Рънър", се губи от раз, въпреки иначе интересните мисли и анализи. Като сравнение, този за "Призрака"е много по-добре - дори и да не си имал никакъв досег с който и да е от филмите, сериалите, или игралната версия със Скарлет Йохансон, за която никой не говори, пак се потапяш в дълбочина в статията и разбираш.

Има различни причини да гледаш "Призрака". Най-добрата е, да не се лъжем, Габриел, втората - да забравиш, че си гледала Акира.
Няма да ви говоря в подробности за всички споменати филми, сериали, игри и музика, за да не стане този пост хептен километричен. Ще спомена, че ми хареса как анимето и изобщо японският принос в жанра бяха плавно разпределени из другите статии, интегрална част навсякъде. Е, Япония присъства в самостоятелна статия, но тя е по друг въпрос.

Между другото, за мен най-въздействащо киберпънк аниме си остава Ай но Кусаби (Ai no kusabi). По очевидни причини, бидейки яой, не го препоръчвам на всеки, но когато навремето четох новелите, останах много впечатлена. За мен това си е категорично киберпънк, без да съм се интересувала какъв етикет му слагат освен червената точка. В Ай но Кусабисе издига градът-държава Танагура над тънещото в мизерия гето; социалното разделение на биоусъвършенстваните Руси (Блондита), тъмнокосите и неспособни да се възпроизвеждат Помияри, и съвсем дехуманизираните Любимци и Мебели; почти лишеното от жени общество, и естествено - изкуственият интелект Юпитер, изповядващ мотото "Само тези, годни да упражняват сила, трябва да я притежават". Историята на уверения и налагащ своето превъзходство елитен Язон Минк и бунтарят-помияр Рики, който той принудително спасява до края си остава някакъв микс от страст, омраза и любов, а финалната сцена в ОВИ-те от 1992, когато насред рушащите се сгради Рики се отказва от своето бягство, връща се при осакатения при спасителната акция Язон и двамата си споделят цигара все още ми е изключително въздействаща. 

Списанието крие в себе си и няколко неочаквани изненади. Не, това не е статията за Дейвид Боуи, защото всички разбрахме за нея предварително :D  Не се оплаквам - беше ми интересно да видя поредното от много му лица, след като познавам най-добре Майор Том, и естествено, Краля на гоблините. Най-голямата изненада беше за мен, че Източноевропейският киберпънкбе получил собствена статия; и докато с Лукяненко се знаем, то Иван Попов бе съвършено непознато име, и отиде веднага в списъка. 

Друга изненада бяха... велосипедите. Ама за тях вече няма да ви разказвам. Не че няма какво, и други статии има, и за разказите има, ама то бива словоблудство.

И така, като обобщение. "Киберпънк"е отроче на къртовски труд, много отдаденост и изключително познаване и вникване в материала. Но и без излишни сантименти към авторите и създателите, това пак е едно чудесно издание. Едно уникално издание. Нямаме много литературни списания на пазара. Не претендирам за широк поглед или да съм толкова навътре в нещата - но какво имаме? Имаме "Съвременник", има "Текстил", който стартира наскоро и които са по принцип много добри издания, но фокусът им е доста различен, няма да се лъжем, че спекулативната и жанрова литература (демек, нещата, които са ми интересни) не са им приоритет. Имаме "Дракус", който е нещо много ценно за почитателите на хорър, трилър и фентъзи жанра, но просто е структуриран по съвсем друг начин. Shadowdance като може би има да утъпче още малко пътя си до публиката, но има потенциала да достигне и да заинтригува толкова много хора.  Мога да препоръчам чистосърдечно "Киберпънк"на всеки, изкушен от фантастиката, в което и да е нейно проявление. Може да не откриете в списанието точно вашето фентъзи или фантастика, но ще намерите много заглавия, които се плъзгат по острието (pun intended), много нови неща, наситени със смисъл, въображение, свят и цвят. И може да го заврете в лицето на всеки, който омаловажава ценността на фантастиката като литература и култура.


[book review] "По книгата ще ме познаеш" - Али Бърг, Мишел Калъс

$
0
0



Заглавие: "По книгата ще ме познаеш"

Автор: Али Бърг, Мишел Калъс

Издателство: Софтпрес, Сторител (ел.книга)

Жанр: комедия, романтика

Топчеста оценка: 3звезди

Бележка: четена за читателския клуб на Ели.

Франки е млада книжарка, която се чувства изпаднала в дупка - любовният ѝ живот не върви, а литературното ѝ поприще не е посрещнато радушно от критиците. Един ден с най-добрата си приятелка Кат им хрумва идея - и Франки започва да оставя по автобусите копия на любимите си книги, където оставя бележки на евентуалния читател, запленен от историята, да се свърже с нея. Защото какво би могло да е по-добра препоръка за някого от книжния му вкус?

А вкусът на Франки е несъмнено висок - от класиките на Остин и неслучайно избрания псевдоним, с който подписва съобщенията си - Скарлет О; до модерните гиганти като Харуки Мураками и Джеймс Джойс. Тя очаква идеалният ѝ любим да споделя тези вкусове... но изведнъж в книжарницата влиза Съни - неустоимо готин и твърдо вярващ, че "Дивергенти"и "Здрач"трябва да оберат всички налични литературни награди.


 Мненията за тази книга, които срещам са полярни - хората или много я харесват, или им харесва да я мразят. Аз имах много големи надежди за нея, защото щеше да засегне една много интересна тема - тази за книжния снобизъм, и то под формата на романтична комедия, а всичко е по-хубаво с щипка любов и хумор.  Та, мен "По книгата ще ме познаеш" (може ли между другото да изтъкна, че преводното заглавие ми харесва повече от оригиналното в случая?) не ме възмути супер много или погнуси или някой друга силна дума, която съм чувала по неин адрес; но определено не оправда очакванията ми. Завръзката беше така обещаваща... но всъщност този въпрос остана много недоразвит! Мислех си, че сюжетът на книгата ще бъде нещо подобно: докато Франки осъществява плана си с книжните срещи на сляпо, литературните разговори със Съни бавно пропукват непревземаемата крепост на литературните ѝ вкусове . YA жанрът постепенно си проправя път сред четивата ѝ, а накрая и Съни -  в сърцето ѝ. За мое съжаление обаче отношенията между Франки и Съни почти не засягаха тази пропаст между вкусовете. Всъщност Франки започна да чете тийн литература чак в последните може би двайсетина страници, и то доста по принуда. Нямаше я тази идея за приемане на чуждите вкусове и предпочитания, заради която първоначало исках да прочета книгата.

Първата половина на книгата бе всъщност доста симпатична, макар че както казах, не тръгна в желаната от мен посока.  Беше изпълнена с много забавни и ежедневни моменти, а аз по принцип харесвам, когато има малко slice-of-life действие в книгите, с което да опозная повече героите. Франки ми допадна в много отношения, а Кат може и да ме шашваше най-редовно, но ми хареса динамиката между двете приятелки. В поведението на Кат мога да посоча много простъпки, но тя беше вярна приятелка, която винаги ще е до Франки (освен ако много не ѝ се ходи до тоалетната). Момчетата пък бяха направо нереално идеални - като се почне от въобържения с куки за плетене Клод до Съни, та дори и Себ. Е, като изключим някои от попаденията за срещи на Франки... Но да, първите стотина и повече страници искрено ме забавляваха с басовете за литературни вкусове, кръщенетата на костенурки и странни планове за отмъщение.

Във втората половина на книгата обаче, двете главни героини, Кат и Франки, правят купища погрешни решения. Абсолютно виждам какво поражда гнева на читателите, които влизат в хейт-клуба на "По книгата ще ме познаеш". Това, което донякъде спасява героите е, че те всъщност не са лоши хора. О, да, взимат отвратителни решения, и не ги оправдавам! Дори, освен очевидно ужасните постъпки, като изневярата, ми се иска да обсъдим и някои други простъпки. Например, докато романът напредваше, се чувствах все по-кофти да чета блог-писанията на Франки за несполучилите срещи с литературните ѝ кавалери. Не само заради очевидното - че ходи на срещи вече след като установи сериозна връзка със Съни. А и защото ми стана некомфортно от доста подигравателния ѝ тон на места. Като изключим някои откровено неприятни персонажи като сталкъра; в болшинството си това бяха мъже, които спонтанно и с надежда бяха откликнали на възможността да намерят половинка, с която да делят любовта си към книгите. Как ли би се почувствал Том, ако някой ден разбере, че въпреки всичките си старания в интернет е известен само с лошите си целувки?

Това, което обаче не спаси романа, че той просто не разгърна потенциала си и в това направление - да бъде роман за грешките и заслужената и извоювана прошка. Защото, нека си признаем като читатели - прощавали сме, особено на мъжете - герои, големи пропуски в поведението. Можем да простим и на Франки и Кат. Но събитията на финала се развиха твърде бързо и хаотично за мен, натоварвайки и бездруго омешания сюжет,  а аз исках да видя повече как героите си заслужват щастливия завършек. Да речем, че Франки все пак свърши нещо, но краят на Кат го получихме съвсем втора ръка. Казусът на Кат би имал реално твърде много последствия, за да бъде решен с едно просто "Трябва да избереш какво искаш".  Освен сюжетите на Франки и Кат, тук се наблъскаха още и писателската кариера на Франки (един подсюжет, който всъщност много ме заплени в началото), първата полу-детска полу-истинска любов; проблемът със семейството, което иска да е повече приятел, отколкото родител. Всъщност всяка от тези теми е страхотна, и може да запълни цяла книга, или поне една добре развита второстепенна линия. Но изобщо не ми хареса просто да се хвърлят така в това малко книжле, после да се смотат набързо в името на един щастлив, но необоснован завършек. Може би един епилог след година или повече би смекчил чувствата ми за края, но както бе сега, някак останах с чувството, че всичко това е едно затишие, преди нещата да се срутят.

И та така. "По книгата ще ме познаеш"е книга, която може да харесате или да ви ядоса, в зависимост от настроенията ви. При мен първата част ме забавлява най-искрено, намерих много хубави сюжети, но нито един от тях развит до степен да ми хареса. Да не забравя да спомена и една от основните подробности, които вървят заедно с книгата - списъкът с литература. "По книгата ще ме познаеш"е изпъстрена с цитати и споменавания на заглавия и автори, както на класики, така и на съвременна и популярна литература. Това я превръща в един вид доста забавно предизвикателство и преживяване за всеки запален читател. Списъкът с книги може да намерите на края на изданието и да проверите колко сте чели, а защо не и да се амбицирате да пробвате нещо ново.

Ако обичате такъв тип четива, изобилстващи от множество скрити литературни находки, обърнете внимание и на "Думи в тъмносиньо"на Кат Кроули. Там също има книжарнички, приятелство и любов, а ревю на нея има ето ТУК.

[book review] "Прикачен" - Рейнбоу Роуъл

$
0
0




 

Заглавие "Прикачен"

Автор: Рейнбоу Роуъл

Издателство: Егмонт

Жанр:съвременен, романтика, slice-of-life

Топчеста оценка: 3 - 3.5 звезди

Бележка: четена за читателски клуб Орбита

Линкълн не е особено удовлетворен от работата си. Гръмки титли като "контрол на сигурността"всъщност значат, че той прекарва нощите, четейки чужди имейли и скастряйки авторите им. Когато обаче попада на кореспонденцията на Бет и Дженифър, той не само не им прави забележка. Той продължава  да чете писмата им вечер след вечер и скоро има чувството, че ги познава - Дженифър и страховете ѝ от майчинство, Бет и вечно дистанцираният ѝ приятел, музикантът Крис.  Дори му се приисква... да опознае Бет по-добре. Дали тези чувства към момичето зад екрана ще успеят да го накарат да излезе от сенките?

"Прикачен"е първата ми среща с Рейнбоу Роуъл, и доколкото разбирам, е първа книга и за нея. Да си призная, очаквах да ми хареса повече, но преди да пристъпим към тази част на ревюто, ми се ще да обсъдим нещо друго.

Ретро. Не знам дали някой друг се е почувствал така, но аз бях малко в културен шок, когато зачетох книгата. Този формат на имейлите? Проблемът 2000? Шаная Туейн и Том Круз? Уинона и Бийтълджус? (Много готин филм, бтв). А "Титаник"тъкмо се е превъртял по кината, и никой си няма представа в какво парче ще се превърне Лео Ди Каприо след десетина години. Всъщност, в книжката има купища поп-културни споменавания, от книги, филми, музика и игри, и това е едно от нещата, които наистина ми хареса. Както си признах, за първи път чета Рейнбоу Роуъл, но съдейки по портфолиото ѝ, тя често прави реверанс към нърд и гийк културата, и заради това получава бонус точки от мен.

Сега, към самата история. Идеята е сладка, героите също. Всичките бяха големи душковци - Линкълн, Бет и Дженифър. Голям фен съм на факта, че Линкълн се оказа мощно, набито "фермерско момче", подходящо за отбора по американски футбол, а не клиширания кльощав зубър, невидял слънчева светлина. Поуката - ВСЕКИ може (и трябва) да е нърд! Бет и Дженифър бяха също чудесни, и това е женското приятелство, за което си умирам да чета и да виждам. Много топли бяха също и повечето второстепенни герои. Дорис - чистачката, с която Линкълн се сприятели, ми стана любима от тях, а също и целият му отбор за игра на "Подземия и дракони".  В края на книгата най-сетне разкриха подробности за майката и сестрата на Линкълн - не много, и не достатъчно, но все пак се зарадвах на това, защото напрежението между двете беше подчертавано непрекъснато. О, и нека споменем Мич, защото е злато - въпреки че четохме за него не втора, а направо трета ръка.

Но макар че се четеше бързо - минах я за два дни и половина - историята същевременно се точеше тооолкова бавно. Това категорично е история от типа slice of life, или ежедневие. Това понякога ми харесва, понякога не - много зависи. Тук имах чувството, че нищо съществено не се случва половин книга и се заинтригувах истински чак към средата, когато се появи "Готиният тип"на Бет и веднага у мен се зародиха съмнения кой е той всъщност :D Дори и тогава обаче нещата продължиха с едно постоянно, почти влудяващо лутане. Това в голяма степен беше реалистично поведение... но ми дойде в повече. Все пак може би щях да го преглътна, ако финалът ме беше оставил доволна. А той беше някак... мех. Не ме разбирайте погрешно - аплодирам развръзките без излишно насадена драма. Но така въжделената среща между Бет и Линкълн беше толкова лишена от... всичко, с толкова скучни реплики, че направо развали всичко. Да не споменаваме, че беше наистина в последните страници на романа, и реално почти не видяхме Бет в действие.

Признавам, че "Прикачен"засяга много важни и хубави теми. От това за личното пространство и инфилтрирането му, до това сам да се откъснеш от своята удобна, мека, но всъщност задушаваща сфера на комфорт и да се обърнеш срещу статуквото. Да продължиш напред. Говори се за страх, панически атаки, бременност, загуба, вина, за онази особена завист, която изпитваш и която не пречи да са радваш и да желаеш всичко най-добро на отсрешния. И говори по един странно интимен, защото на практика надничаме в личната кореспонденция, и същевременно дистанциран начин, защото така и не срещаме Бет и Дженифър.

Отдавам заслуженото на "Прикачен". Но просто очаквах да ме докосне много по-силно, да ме забавлява повече, и не просто рационално да отбелязвам положителните ѝ страни. Все пак не мога да кажа, че останах разочарована, просто не съвсем удовлетворена. Оценката ми за книгата и до този момент се люшка между 3 и 4 звезди. Надявам се при следващата ми среща с Рейнбоу Роуъл (защото несъмнено планирам такава) да се реваншираме взаимно - тя със съдържание, аз с оценка :D





Article 0

$
0
0


 Въздъх. Не трябва, но май ще го направя - да, това е поредният четатон!

Знаете, че читателските събития с лек игрови елемент са ми слабост. А и Хогсмийд четатона миналия месец отпадна (да, организаторката беше оставила правилата и разреши, който иска да го прави. Но реших да се съобразя с решението да го отмени, въпреки че не бях напълно съгласна с мотивите ѝ. Но както и да е). Искам да кажа, че пак ме сърби да четатонствам.

The Reading Rush не е особено специфичен маратон. Искам да кажа, не е обвързан с някой свят, като Хари Потър; с жанр или с друга тема. Основното предизвикателство е да се прочетат 7 книги за 7 дни, като има съответно и 7 условия, и допълнителни предизвикателства за участници от Инстаграм и Ютуб.

Сайтът на събитието е ето ТУК.  Трябва да кажа, че според мен не е много удобен и интуитивен; и явно не помни регистрацията ми от миналата година; но затова пък ти позволява да си събираш значки, а на мен толкова ми трябва, за да се зарибя.

Както издадох, и миналата година също участвах в този летен четатон, и всъщност се справих доста добре - 6 от 7 книги. Пост - тук. Тогава бях успяла да се организирам да имам и книжни, и електронни четива, и аудиокниги. Тази година темите са по-различни и май миналата ми харесваха повече, но ще видим какво ще излезе този път.

Я да видим какви всъщност са предизвикателствата за 2020:

1.Корица с цвят, отговарящ на зодиакалния ви камък. - Аз съм Водолей, и за зодиакален камък съм виждала посочен аметист, лазурит, лапис лазули и други; но като цяло все сини и лилави камъни. Затова и си избрах книга със синя корица - "Малка книжка за науката"на Ваня Милева. Получих я като подарък от Озон преди известно време и все ѝ се каня да я прочета, с тая сладка бавноходка на корицата :D

2.Книга, която започва с The . Скучно предизвикатество според мен. Смятам да го разширя, като освен английско заглавие, започващо с The, тук включа и български заглавия,  в които първата дума е членувана. Засега тук съм намислила "Сърцето в картонена кутия"на Светослав Минков.


3. Книга, която е вдъхновила филм, който вече си гледал. Хмм тук първоначално смятах да

включа Междузвездни войни Eпизод I - Невидима заплаха на Тери Брукс. Но де факто книгата не е вдъхновила филма, тя е направена по сценария на Джордж Лукас, т.е. ако искам да съм абсолютно прецизна, не отговаря на условието. Да си кажа честно, не съм сигурна дали ще вървя толкова по правилата, но ако реша да съм супер стриктна, тук ще се пробвам с "Хари Потър и стаята на тайните"на Дж. К. Роулинг. Тук поредността на вдъхновение е правилна. Както се похвалих и в предни постове, тази година получих като подарък новичък комплект от седемте книги, и с голям кеф прочетох първата.

4. Прочети първата книга, която докоснеш. - поредното малко глупаво условие тази година. Тук смятам да пипна "Приключение в Долната Земя. Коледари срещу Хали"  на Елена Павлова, защото ще имам възможност

да се срещна с авторката през август и искам да си я припомня. Друг вариант за тук, с по-малко страници, е "Домът на червея"на Джордж Р. Мартин.

5. Прочети книга изцяло извън дома си. - За това условие ще се спра на аудио книга, която да слушам на връщане от работа. Избрах си "Пътят към дома става все по-дълъг"на Фредерик Бакман. Историята е къса, по-малко от два часа. Тази година за първи път се запознах с Бакман чрез "Тревожни хора" (ревю ТУК ) и реших непременно да пробвам и други негови книги.

6. Прочети книга в жанр, от който винаги си искала да четеш повече. - Това не е точно жанр, но винаги съм искала, и се старая да чета повече книги от български автори. Затова тук ще включа "Майката на дъщеря ѝ"от Даниела Петрова. Както сигурно знаете, тази книга е написана първоначално на английски и събра доста популярност в САЩ, като бе включена дори в читателския клуб на Опра Уинфри. Този месец, и дори тази седмица я четем заедно с локалния, но не по-малко хубав читателски клуб Орбита във Варна, и дори в неделя ще имаме възможност за видео включване с авторката!


7. Прочети книга, където цялото действие се развива на различен континет. Това условие е хем

лесно, защото е фасулска работа да си намери човек книга, където действието не се развива в Европа. Но същевременно не ми дава яснота дали мога да включвам фентъзи книги, които се развиват съвсем извън нашия свят, и дали зависи от това дали фентъзи светът е базиран на Европа? Отново, не съм съвсем сигурна дали ще играя съвсем по правилата и дали ще стигна до това условие. Тук мога да вмъкна книгата, която споменах по-горе, "В дома на червея", която е на съвсем друга планета.

Това са седемте заглавия за седемте условия, които съм си набелязала засега. Има обаче голяма вероятност да въведа промени, да включа още нещо аудио или електронно.


Освен чисто читателските предизвикателства, има и допълнителни за Инстаграм и Ютуб . Инстаграмските веднага ги игнорирам. А въпреки че отскоро имам и Ютуб канал (нали знаете? Може да го намерите ето ТУК), не съм сигурна дали ще ми стигне времето и силите. Все пак, видео предизвикателствата са следните:

1. Направи ТБР видео, в което да споделиш заглавията, които имаш да четеш. Предвид, че пиша това в последния ден, ако не успея да снимам утре, явно ще съм пас

2.Направи Влог - ден по ден или за цялата седмица, като се опиташ да вмъкнеш: правене на чаша чай или кафе; да се облечеш като книга; и да разкажеш любимата си книжна история. Да снимам и публикувам всеки ден ми изглежда като същинска лудост... но да си призная, иска ми се да опитам да направя влог, харесва ми колко разнообразни и непринудени се получават.

3. Направи тага на Reading Rush - този таг или още не е публикуван, или аз него намирам. Но една част от сайта (като например добавянето на заглавия и страници, които си прочел) става активна чак след старта, та предполагам и с тага е така.

Това са поредните ми амбициозни планове ! :D Вие ще участвате ли в този летен четатон? Имате ли препоръки по някоя точка? Всъщност съм отворена към идеи за последната - континенталната - особено ако книжките са тънички :D

[book review] "Отвъдземя" - Тахере Мафи

$
0
0

 

 

Заглавие: "Отвъдземя"

Автор: Тахере Мафи

Издателство: Ориндж

Жанр: приключенски, детски MG, фентъзи

Топчеста оценка: 4 звезди

В един свят изтъкан от пъстрота и магия, малката Алис  е като бледо петънце - тя не само няма почти никакъв цвят с бледата си кожа и бели коси, но и почти никаква магия. Това обаче не я спира да мечтае и планира как ще намери баща си, който е изчезнал преди три години. Единствената ѝ възможност да го стори е да получи задача от старейшените на Ферникова гора, която да я прати извън селото. Когато обаче този шанс се проваля, ѝ остава да разчита единствено на Оливър - нейният пръв враг от училището, заради когото навремето са я изгонили. Той обаче твърди, че знае къде е баща ѝ - и двамата се хвърлят с главите напред в Отвъдземя - странна, опасна и изпълнена с дива магия и жестоки същества.

"Отвъдземя"е от ония книги, където е важно пътуването, а не целта. Може и да не остане така в литературата, но ми напомни (естествено, и дори може би търсено!) на Алиса в страната на чудесата на Луис Карол и "Това се случи на 35 май"на Ерих Кестнер. Прекрасни, фантастични приключения в абсурдни земи, където тръпката е във всяка стъпка и всеки малък детайл и изненада, а не в това, което всъщност те чака на финала (или в последната глава).

В началото си мислех, че Ферникова гора - родното място на Алис - е странно и прекрасно. Още от първите страници се влюбих в пищните описания на Тахере Мафи на този изтъкан от най-ярки багри, чувства и аромати свят. По-известната поредица на авторката никога не ме е привличала като анотация и сюжет, но ако пише така и там, може би ще се замисля да ѝ обърна внимание. Същите тези описания може и да подразнят или натежат на някои хора, но за мен те освен изключително приятни за четене, бяха и перфектният начин да опишат този свят. Беше ми забавно и как въпреки всичката привидна авангардност на това изключително пъстро селце, жителите му са всъщност доста праволинейни и закостенели в доста отношения. Много ми хареса  и идеята за магичната система на света на Тахере Мафи, въпреки че не бе съвсем ясно обяснена и развита, за което съжалявах. Горе - долу разбрах връзката между цветовете и количествата магия, но така и не схванах как точно жителите на Ферникова гора си набавят тази вълшебна валута от финки и други монети. Просто им се появява в джобовете? Берат я? Или изтървах нещо? Оливър - спътникът, а по-късно и приятел на Алис, за разлика от малкото момиче, бе явно много по-богат на магия (и съотвено на магични пари) от нея. Тази тема, за разликата в статуса, всъщност бе много леко и хубаво вкарана в историята благодарение на тях двамата. Хареса ми, как този въпрос реално стоеше между тях, но не им пречеше изобщо в общуването (пречеше им само факта, че и двамата бяха инатливи като магарета :D )

"Хората са прекалено ангажирани да търсят логиката, въпреки че е най-безинтересна за постигане. - Поклати глава. - Правенето на магия - добави, е далеч по-занимателно от намирането на логика."

И нека магията на въображението се развихри!

Та, в началото си мислех, че Ферникова гора е невероятна. Но после пристъпихме в Отвъдземя! Тук всяка стъпка ни отнася към все по-фантастични места, със свои, още по-странни правила. Тахере Мафи определено се е развихрила и си признавам, че се кефех на всеки детайл. Несъмнено любимият ми беше за линийката, с която измерваш времето си по теглото ѝ. Е, и оригамените лисици от двуизмерния свят. Няма как човек да не си падне по оригамените лисици. Съжалявам само, че не посетихме достатъчно странни селца, с достатъчно странни неща и закони. Не ми стигна! В този ред на мисли, от една страна ми се искаше и финалът да е малко по-кулминационен. Имаше много неща, които, ако гледам рационално на книгата, бих искала да се ползват повече - освен основите на магията, самите способности на Алис, да участват повече случайно срещнати, като Време. Но както казах, това бе книга на пътуването и срещите, на пътя, не на целта. Една голяма част от чара беше в това.

Една линия обаче е доведена до финал, и то чудесен. Защото в крайна сметка това бе история за малко момиче, което търси баща си, а в крайна сметка намира и майка си. И верен приятел, и вяра в себе си. Какъв по-хубав край на книгата да искам?

"И понеже тя беше момиче, изтъкано от много повече добрина, отколкото омраза, му прости при условие и той да ѝ прости.

Лесна работа"

 

[book review] "ЛАМЯ ЕООД 3 - Сблъсък" - Марин Трошанов

$
0
0

 

Заглавие: "Сблъсък"

Автор:  Марин Трошанов

Поредица: ЛАМЯ ЕООД 3

Издателство: Фаетон

Жанр:ърбън фентъзи

Топчеста оценка: 5 звезди


След финала на втората книга, "Освобождение", Миро се озовава със спасената от свръхестествения си затвор Мая. Но това, че е завършил дългогодишната си лична мисия, изобщо не значи, че може да се оттегли тихо и кротко. Неземното зло е разбунено и си проправя път в нашия свят, а безскрупулни хора търсят начин да го ползват за свои цели.  И естествено, на плещите на нашите герои от "ЛАМЯ ЕООД"лежи отговорността да сложат край на това. Ако не веднъж завинаги - то поне за сега.


Доста дълго отлагах написването на ревю за тази книга. В някои отношения тя ми хареса, в други - много ме ядоса. Ако сте видели оценката ми в звезди в Гудрийдс още миналата година, знаете, че ѝ дадох 5 звезди и си стоя зад оценката. Но точно в такива случаи ми е много важна и обосновката и писменото ревю, и затова за себе си знам защо ги пиша . Между другото, във видеото ми за цялата трилогия може да станете свиделети първа ръка на праведния ми гняв и ентусиазъм, или казано другаяче, хейт и хайп. :D

Та, в какво всъщност се корени раздвоението ми? Сюжетът и развитието на историята ми харесаха, но Миро... О, Миро страшно много ме ядоса и ме настрои срещу себе си. Това ми беше изключително кофти, особено предвид факта, че в предните книги това беше герой, спрямо когото може и да имах известни критики, но като цяло го харесвах и бях съпричастна към него. Но тук? Абсолютно не.

В ревюто си за втората книга бях споделила разни надежди и въжделения, че може би Лина и Миро ще останат заедно, след като в "Освобождение"станаха официално двойка. Дори си представях, че демоничното изображение на корицата принадлежи всъщност на Мая, изкривена и променена след годините заточение. Но реално погледнато, след спасяването на Мая, знаех, че това няма да е много вероятно. И  не бях силно против това, нямах нищо срещу Мая. Просто не очаквах да стане така.

Накратко, Миро се държеше като абсолютен пръч с Лина. Беше груб, страхлив и отвратително неприятен. Не просто отказваше да внесе яснота в отношенията си с двете момичета - първата му любов Мая и Лина, която го беше подкрепяла през последните години и която официално обяви за своя приятелка в последната книга; но и бягаше от това по много гнусен начин. Измъкваше се дори когато му поставяха въпроса ребром, и се държеше ужасно, като буквално щеше да остави Лина на улицата. Изобщо, Миро се държеше толкова зле, все едно да я накара сама да се откаже, та да не му се налага изобщо да взима решения. Ъгх. А поведението на момичето беше безупречно предвид всичко, през което преминаваше тя с баща си и всичко останало. Стараеше се максимално да се постави на мястото на другите и подкрепяше Мая, въпреки че не беше длъжна.

Изобщо, както виждате, страшно набрах на Миро, и то праведен гняв, ако питате мен. Същевременно, ако не беше това отвратително поведение от негова страна историята сигурно нямаше да стигне до настоящия си финал. А аз като цяло съм доволна от него. Доволна съм от пътя до него, с начина, по който работеха заедно двете момичета, на задкулисната човешка намеса, на завръщането в играта на Боро - както ви разказвах за него в първата част, имам симпатии към този превъзпитан полицай, и гаджето му освен това е сладурана. Доволна бях и от кулминацията.

Така че ми е кофти, но и един вид се възхищавам на автора, че с цената на главния си герой е работил да постигне завършек, който е бил твърдо решен, че иска. Защото съм сигурна, че е бил наясно, че доизграждайки така Миро, героят му ще предизвика много негативен отклик у поне една част от читателите. За мен това също е един вид жертва на героя - дори може би по-жестока от това да му теглиш ножа драматично или по друг начин да го разкараш от сцената.

Единствената ми критика е може би, че предвид всичко, Миро не заслужаваше този хепи енд. В главата ми се върти един спин-офф, в който споменът за Лина, или още по-добре, демоничната ѝ същност не му дава покой. А тъй като в края на книгата е явно, че свръхестествените събития не са се оттеглили завинаги от нашия свят (за разлика от Миро, който подвива опашка), си е съвсем в реда на нещата младото поколение, в лицата на Роси и Марти, да продължи дейността на "ЛАМЯ ЕООД".  С удоволствие бих прочела това алтернативно  продължение. Или по-скоро - по-далечно продължение. Не виждам какво им пречи. Дори си пазят табелката!

Във всеки от томовете си "ЛАМЯ ЕООД"беше ангажиращо, бурно приключение - всяка част прочитах в рамките на ден-два, и затварях кориците с желание за още. Както виждате - включително и кориците на финалната книга. Може би с най-топли спомени ще си остана към първата книга, но ценя високо цялата трилогия. Ако се чудите дали да ѝ дадете шанс, наскоро видях, че Сторител вече има първи том в аудио вариант - ако сте абонати на услугата, нищо не ви струва да я пуснете и да прецените. А както подметнах по-горе, в моето видео за цялата поредица, може да станете свидетели както на един обзор на книгите - със спойлери, предупреждавам тук и в клипа! - така и на всичкия ми топчест хейт и хайп:

 

[book review] "Деца от кръв и кости" - Томи Адейеми

$
0
0

 


 Заглавие: "Деца от кръв и кости"

Автор: Томи Адейеми

Поредица: Ориша #1

Издателство: Егмонт

Жанр: фентъзи, YA

Топчеста оценка: 3 звезди

Преди да почна да чета книгата, получих доста противоречиви мнения за книгата, но бях много ентусиазирана да я прочета, и се постарах да пристъпя с максимално неутрално настроение. И така - имаше моменти, в които книгата страшно много ми харесваше, но в други бях дълбоко несъгласна с нея.

"Деца от кръв и кости"ни пренася в Ориша - фентъзи свят, от който магията е изчезнала преди 11 години, когато кралят е тръгнал на кръстоносен поход да избие всички магове. Зели е наследничка на тези магьосници, но няма пробудени никакви вълшебни сили. Тя и подобните ѝ са преследвани и унижавани, считани за по-нисша каста. Един ден, започнал доста буреносно, тя взима рискованото решение да помогне на преследвано момиче на пазара. Тази девойка обаче се оказва не коя да е, а принцесата на Ориша - която освен това носи в себе си ключа към възстановяването на магията в цялата земя.

Сега, първо да кажа, че бях супер ентусиазирана да се запозная с фентъзи, вдъхновено от култура, различна от това, което виждаме най-често. Страшно се зарадвах, когато другарчета избраха "Деца от кръв и кости"и тя и още една книга ("Богове от нефрит и сенки") ме провокираха да направя онази фентъзи обиколка на света (първа част - ТУК ). И в това отношение книгата на Томи Адейеми не ме разочарова. Много ми хареса магическия пантеон, с който работеше и това, че е именно вдъхновен, а не просто базиран на вярванията в Африка. Имаме множество кланове/родове, всеки от който си има бог-застъпник и дори различни проявления на силата в рамките на един клан. Като култура, облекло и празници и делници също ми беше много интересно, и един от най-любимите ми епизоди в книгата беше в средата, на фестивала. Не само заради описанието на празненството, но ще се върна пак към това после. Светът на Ориша, в който се развива действието, също е само базирана на Африка, това иначе си е фентъзи свят и е готино, че имахме и карта.  Има споменати и други царства и държави, някои с имена странно подобни на реалните И като заговорихме за географията на Ориша, да не подмина флората и фауната. В течение на разказа са споменати доста животни,  също с подобни на земните имена, като леонера например. Като цяло още не съм сигурна за мнението ми относно тези наподобявания, НО. Изглежда основната разлика между нашите животни и тези в Ориша е наличието на рога и бодли тук и там. Видяхме различни същества в разказа, но не и коне... Все пак, разбирате ли накъде бия? Много е вероятно някъде във вселената на Ориша да има еднорози!

Освен в светостроенето, авторката доста я бива да описва сцени на действие, макар и според мен завръзките да ѝ куцаха.  Но затова пък екшънът беше много, беше атрактивен, и просто те мяташе от едно действие в друго, почти без да може да си поемеш дъх, камо ли да обърнеш много внимание на тези по-куцащи моменти.  Имаше някои мащабни битки, които ми напомниха на "Божигроб", продължението на "Нивганощ"на Джей Кристоф.

Като герои болшинството всъщност ми харесаха. Освен Зели, като главни герои се очертават още трима - принцеса Амари, принц Инан, и големият брат на Зели Тцеин. Той не си спечели правото да разказва глави от свое лице, което според мен бе пропуск, защото освен приятен като герой, той щеше да даде и интересна, различна, немагична гледна точка. Амари е класическата принцеса, която се превръща от уплашено момиче до воин и владетел - макар че можеше да се обърне повече внимание на израстването ѝ. Инан пък бе може би любимият ми герой, защото бе най-сложен, имаше много изострено чувство за дълг и бе в непрекъсната борба с това, което са го учили и това, което той намира за правилно, и се сблъскваше непрекъснато с нови, страшни, непознати за него неща. Та, за мен това беше герой с много потенциал, който накрая бе похабен. Ъгх. Между другото, главният злодей в лицето на вманиачения крал Саран беше нелошо попадение, особено с манипулативното му отношение към децата му.

И така, какво имаме засега дотук? Интересни магия и пантеон, много екшън, и симпатични според мен поддържащи главни герои (дори и това понятие да звучи странно). Сега идва време да обясня защо финалната ми оценка за книгата падна на 3 звезди.

Най-вече, защото не се разбрах никак с главната героиня. Още от първите глави някои от разсъжденията ѝ не ми допаднаха - да речем, когато разказва за пазара за работна ръка.

"Тези пазари осигуряват работната ръка в кралството ни. Когато някой не може да плати данъците си, трябва да работи, за да изплати дълга си към краля. Попадналите на тези пазари работят безкрайно, изграждайки дворци, прокарвайки пътища, копаейки въглища и какво ли още не.
Това е система, която някога е била полезна за Ориша, но след Нападението тя не е нищо повече от одобрена смъртна присъда.... Ние (божниците) сме истинската мишена на всяко повишаване на данъците"

Така... значи, какво разбираме от това? Тази система на робство си е била налице и преди и е работила по един и същи начин; и винаги е била обърната не към, да речем, престъпници, а към хора, които не могат да си платят данъците. Но преди Нападението семейството на Зели е било уважавано и привегилировано, и съответно хич не я е засягало. Когато обаче монетата се обръща.. Пуф! Това вече не е полезно за Ориша. Знаете ли на какво ми прилича това? На гадно лицемерие.

Зели беше доста тясно скроена и едностранчива. Слагаше много неща под общ знаменател, обезличаваше враговете, през повечето време не разсъждаваше в перспектива, и най-лошото бе, че тя изобщо не се разви като герой и като характер по време на цялата книга. Естествено, магията ѝ се пробуди и премина през различни промени, но като поведение и начин на мислене Зели в края бе същата като Зели от началото. Имаше един момент в средата на книгата, където наистина се бях обнадеждила за нея. Сещате се - празненството, което споменах по-горе. Освен че ми бе пищно и интересно за всички възприятия, зарадвах се, че по време на него Зели наистина се усети, че ако върнат наведнъж силите на дузини тийнейджъри, това може да свърши много, много зле. Но този момент на здравомислие бързо отлетя и се върна старата песен. До края на романа Зели, и като цяло книгата утвърждаваше, че притежанието на сила е равно на това да имаш право. От това по-грешно, здраве му кажи.

Накратко, за мен Зели не беше добра главна героиня. Нямаше и качествата на анти-герой.Може би ако сюжетът се въртеше около лична вендета, щях да симпатизирам повече; но тя се нагърбва с бъдещето на цялата държава. Като добавим към това и финала, който мен лично ме разочарова, оценката ми падна на три звезди. Не знам дали моите причини са различни или същите от тези на хората, с които говорих преди да почна да чета, и наистина се постарах да чета без предразсъдъци. Все пак взимам предвид и че това е първа книга от трилогия, че героите са млади и се изграждат като характери и определено имаше наченки на здравомислие и в този том. Светът е интересен и евентуално бих продължила да чета, може би след като трилогията е завършена, или ако някой пусне слух, че любимият ми герой се е завърнал от мъртвите :D






[mini book review] Японски загадки #4, #5, #6 - Лора Джо Роуланд

$
0
0

 Време е за втория тур от спомени и препрочитания на любимите ми "Японски загадки"на Лора Джо Роуланд. Ако си спомняте, чета си ги по мъничко, оттук - оттам, когато се чудя какво да подхвана и се наслаждавам на комфорта на познатите герои и понякога неочакваните малки изненади, които те успяват да ми поднесат. А аз ви ги поднасям по три наведнъж, затова и сега е ред на книги четвърта, пета и шеста - "Иредзуми", "Китаноката"и "Якешину".


 

Заглавие: "Иредзуми"

Поредица: Японски загадки #4

Автор Лора Джо Роуланд

Издателство: Труд

Жанр: исторически, крими, мистерия

Топчеста оценка: 5 звезди

Новата любима наложница на шогуна умира при тайнствени обстоятелства. На сосакан Сано е възложено да открие причината, и въпреки че бързо успява да потуши страховете от епидемия в двореца, истината е не по-малко заплашителна - отрова.  Посегателство над наложницата, която може да роди син на шогуна е почти равностойно на атака към самия него. Но и самото момиче явно крие тайни - най-голямата от които е прясната татуировка за любов, която сама си е направила точно преди да умре.

"Иредзуми"е поредният приятен случай на Сано... е, за читателите, за него чак толкова едва ли :D интересна и много увлекателна за четене, макар и да не остави толкова силно впечатление като някои други от поредицата. Всъщност едно от нещата, които следих с най-голям интерес при препрочита, бе младият помощник на Сано и неговите увлечения. :D И особено появата на Мидори - едно много сладко девойче, към което имам допълнителни симпатии може и би заради една манга. 



Заглавие: "Китаноката"

Поредица:Японски загадки #5

Автор: Лора Джо Роуланд

Издателство: Труд

Жанр: исторически, крими, мистерия

Топчеста оценка: 5 звезди

В свещения град на императора е убит един от първите му министри, и по всичко личи, че това е станало чрез киай - вик, поразяващ ума и тялото, на който са способни дамо най-възвишените духом воини. Сосакан Сано е пратен от шогуна да разследва и взима със себе си младата си съпруга Рейко, уплашен да не би нещо да я сполети, ако остане сама в столицата. Дворцовият управител Янагисава обаче няма намерение да остави врага си да извоюва поредна победа и тръгва под прикрие след него.

И в началото, и след няколко препрочита, "Китаноката"си остава една от любимите ми книги от поредицата. Има всички необходими елементи за това.  Изключителен случай, който освен с криминалното разследване ме спечели с това, че е един от най-гранично свръхестествените в поредицата. Подобна беше ситуацията с Аой, но тук тази нишка е много по-категорична. Имаме активно участие на Рейко, която е един от любимите ми герои в поредицата и от книга на книга става все по-умел детектив. И не на последно място - Янагисава. От първото комбинирано ревю си признах, че обичам да чета за този герой, въпреки че на препрочит виждам у него повече страхливост и подлост и далеч по-малко драма и травми от миналото. Нямам намерение да го идеализирам, но все пак той ми е любимият злодей от поредицата и книгите с него ми бяха далеч по-интересни, отколкото когато Сано си намери нов политически враг.  Тук Янагисава и Сано са принудени да работят и разследват заедно и Янагисава преоткрива самурайския си дух.  С голям интерес наблюдавах развитието на отношенията му с йорики Хошина и съвсем открито фенгърлствах на финалната сцена  на бойното поле между тях двамата. Тази книга ми даде леки надежди за промяна на динамиката между Сано и дворцовият управител и някакво по-продължително сътрудничество, което, неучудващо, не се случи. Все пак извадена извън останалите, така както императорският град е откъснат от останалата част на Япония, тази книга ми позволява да си запазя излюзиите :D

Преди доста се чудех на избора на заглавие за книгата - "Китаноката", което общо взето отговаря на едно от заглавията на романа на английски "Samurai's wife" . Винаги съм я свързвала с киай, и очаквах да е нещо свързано с това. Сега обаче намирам името за доста подходящо.  Не само тук участва изобретателната Рейко, страхотно впечатление прави Джокьоден - императрицата майка, която не просто е стигнала до тази позиция с невероятен интелект, но и продължава почти еднолично да поддържа императорски двор, основавайки банка! И не на последно място - монахинята Козери, която се оказва истинската причина за държавен преврат. Така че, да мисля, че заслужено тази книга се казва така. 



Заглавие: "Якешину"

Поредица: Японски загадки #6

Автор: Лора Джо Роуланд

Издателство: Труд

Жанр: исторически, крими, мистерия

Топчеста оценка: 4 звезди

Опустошителен пожар отнема живота на няколко души. Палежът явно е умишлен, и уликите водят към младо момиче - Хару; но намесват и секта с нарастваща сила и популярност. Сано отново е под натиска на други васали на шогуна, на които не им харесва да виждат господаря си толкова благоразположен към младия сосакан. Но изненадващо не те са най-страшния съперник на самурая в този случай - а собствената му съпруга Рейко, която взима страната на заподозряната.

По спомени от преди, тази история ми бе една от по-нелюбимите от колекцията "Японски загадки". Затова и трудно набрах темпо с нея. Всъщност,  "Якешину"сложи няколкомесечна пауза на бавния ми, но редовен прогрес по поредицата; а след като я започнах, чак след първата трета ми потръгна. Не бих нарекла самата история лоша - от една страна имаме злокобната секта "Черният лотус", на която очевидно не ѝ е чиста работата, но остава да видим как Сано ще я изобличи. А паралелно и ние като читатели, особено в първата половина на историята се чудим дали Хару - обвинената послушница е виновна; доказателствата клонят ту срещу нея, ту я оневиняват, ние взимаме страната ту на Сано, ту на Рейко. Може би една от причините тази история да не ми е фаворит, е всъщност именно това - сблъсъкът между тях двамата, който тук е доста по-остър, отколкото в предните и някои следващи книги. А аз обичам да виждам съпрузите да работят заедно и не ми бе приятно да ги виждам в опозиця, оттам и емоционално по-ниската ми оценка на "Якешину".



Viewing all 414 articles
Browse latest View live